Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Nauka

Profilaktyka HIV i HPV w Polsce nie istnieje – czytelnicy o naszym problemie wenerycznym

AppleEyesStudio / PantherMedia
„Profilaktyka to w Polsce tylko hasło” – głos w dyskusji zabierają nasi Czytelnicy.

23 stycznia opublikowaliśmy tekst dotyczący (braku) profilaktyki HIV i HPV w Polsce. Specjaliści z Zachodu zjeżdżają do Polski, żeby zobaczyć, jak wygląda rak szyjki na żywym organizmie, bo w ich krajach problem ten został wyeliminowany. W Polsce nadal zbiera żniwo. Obserwacje i doświadczenia Czytelników potwierdzają obawy cytowanych przez nas naukowców – Polska jest wenerycznym skansenem. Przytaczamy Państwa komentarze:

1. W Śródmieściu Warszawy w prywatnej placówce pani doktor dermatolog-wenerolog bezczelnie udziela błędnych informacji na temat badań HPV, twierdząc, że wykonywane są z krwi. Na zwróconą uwagę idzie w zaparte.

Odwodzi pacjentów chcących przebadać się na komplet badań wenerologicznych, a podczas konsultacji wenerologicznej nawet nie ogląda genitaliów pacjenta. Na prośbę o badanie HPV odpowiada: „Po co to Panu?”, „jak Pan to ma, to i tak już Pan nic nie poradzi”. Pomimo wyjaśnienia, że badanie jest zasadne, ponieważ pacjent miał partnerkę zarażoną HPV 16. Kolejną prośbę pacjenta o skierowanie na inne badania typu HIV, HCV, kiła itd. również kwituje znanym: „Po co to Panu, ta wiedza nic Panu nie da”.

Agnieszka

2. Według mnie powinno się zacząć od zmiany mentalności lekarzy. Nie tylko sami nie wspominają o badaniach, ale wręcz próbują zniechęcić do nich pacjentów, którzy o nie proszą!

Miesiąc po rozstaniu mój były partner poinformował mnie, że stwierdzono u niego chlamydiozę, nie wie, kiedy ją „złapał” i w związku z tym powinnam się przebadać. Moja firma zapewnia prywatne ubezpieczenie medyczne, poszłam więc do ginekologa przekonana, że z wykonaniem badania nie będzie problemu. Niestety, lekarz poinformował mnie, że nie widzi żadnych wskazań do wykonania testu. Zbaraniałam i zapytałam, jakim cudem stosunek z zarażoną osobą nie jest wskazaniem do badania? Pan doktor oznajmił, że on nie wierzy w moją „bajeczkę” (bo jaki facet przyznałby się byłej do choroby), że te badania nie są refundowane i muszę sama za nie zapłacić, a w ogóle chlamydioza „jest przereklamowana i nie ma żadnych skutków ubocznych”. Na moje pytanie, czy nie jest tak, że nieleczona prowadzi do bezpłodności, odparł, że gdyby miał leczyć wszystkie choroby weneryczne świata, to nie miałby czasu na nic innego, a ja i tak jestem już za stara na rodzenie dzieci (30 lat), więc co mnie obchodzi moja płodność?

Więc, drodzy lekarze, dlaczego dziwicie się, że w Polsce przybywa chorych, skoro sami prezentujecie taką postawę???

PS Po tej wizycie poszłam do drugiego lekarza, który również nie dał mi skierowania, stwierdzając, że ryzyko zakażenia istniałoby tylko, gdybym się „puszczała”, a skoro to był mój stały partner, to na pewno wszystko jest OK. Skierowanie na badania, które kosztowały mnie ponad 200 zł (bezpłatne są tylko badania na HIV, kiłę i rzeżączkę), dostałam dopiero u trzeciego ginekologa (nota bene kobiety, poprzedni dwaj to byli panowie) i to bez problemu. Postanowiłam profilaktycznie przebadać się na te 3 choroby. Z HIV nie było problemu, ale testu na kiłę i rzeżączkę też mi odmówiono, gdyż rzekomo nie robi się ich na żądanie, muszę albo mieć już objawy, albo udowodnić, że w ostatnim czasie doszło do sytuacji ryzyka. A potem się dziwić, że ludzie się nie badają...

eingana

3. W Rzeczpospolitej o Wszelkich Kolejnych Numerach leżał po prostu i cienko kwiczał program badań cytologicznych. Większość kobiet nie robiła cytologii, jeśli któreś robiły, to przeważnie nie były to kobiety z grup wysokiego ryzyka, a preparaty cytologiczne były nagminnie oceniane przez patałachów. W krajach północnej i zachodniej Europy ten jedyny rzeczywiście skuteczny program badań przesiewowych działa zaś przeważnie sprawnie od kilku dekad.

Ale i Polska zmienia się pod tym względem na lepsze.

turpin

4. A pan minister Szyszko zwalcza „gender” w telewizyjnych spotach o recyclingu śmieci. Pani dr Pawłowicz chce, aby rozwody stały się dostępne tylko dla bogatych. Pan prof. Gliński walczy z pornografią. Jeszcze inni politycy pisowscy zwalczają metodę „in vitro”.

Nie obwiniam PiS za wszelkie zło, ale... to zbieranina ultrakatolickiej hipokryzji, dulszczyzny, ksenofobii i nacjonalizmu. Ci ludzie chcą z Polski uczynić mentalny skansen na skraju Europy!

Aspiryna

5. Profilaktyka!!!! Dostępność lekarzy, na wizytę do ginekologa czekamy 7 miesięcy!!! Paranoja, żebym mogła jeździć samochodem, muszę co roku zrobić przegląd techniczny, żeby korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego, mogę nie robić badań okresowych ile chcę, a jak proszę lekarza pierwszego kontaktu o listę badań koniecznych w danym wieku, to patrzy na mnie jak na kosmitkę.

Hanna

6. W Skandynawii państwo inwestuje w służbę zdrowia, a ona dba o pacjentów, u nas zaś trzeba wydoić z pacjenta, ile się da, i niech sobie radzi dalej sam, taka jest polityka u nas w kochanej Polsce. Bez NFZ łatwiej było o wizytę u specjalisty i bez żadnych skierowań, wszystko się odbywało jakoś sprawniej, a wiem, gdyż swego czasu byłem pracownikiem służby zdrowia i to tzw. Białym Personelem.

Sylwester

7. W Polsce profilaktyka onkologiczna to tylko hasło. W rzeczywistości w ramach badań profilaktycznych (zwykłych corocznych w pracy) powinny być wykonywane badania przesiewowe: PSA, cytologia, usg piersi, usg jamy brzusznej. Japończycy pozbyli się szerzącego się problemu nowotworów żołądka, gdy wymusili obowiązkowe gastroskopie. BADANIA!!!

Kaśka

8. Proszę zobaczyć program nauczania dla techników z biologii. Nie ma NIC na temat profilaktyki zdrowotnej. Trzeba te tematy „po cichu” wprowadzać między innymi, żeby cokolwiek młodzież wiedziała na temat swojego zdrowia.

Agnieszka

Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną