Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Nauka

Manna z dna

Bogactwo spod oceanów

Batyskaf na dnie Pacyfiku. Batyskaf na dnie Pacyfiku. Brian J. Skerry/National Geographic Creative / Getty Images
Oceany zajmują ponad 70 proc. powierzchni naszej planety. Ich dno kryje surowce warte setki miliardów dolarów. Mamy coraz więcej sposobów, żeby się do nich dobrać.
Próbka wydobywana przez pojazd podwodny ROV.Nautilus Minerals Próbka wydobywana przez pojazd podwodny ROV.

Maszyna o nazwie Bulk Cutter ma 14 m długości i 6 m wysokości. Inżynierowie nazywają ją bestią, co nie dziwi, gdy spojrzy się na potężny, czterometrowy walec do kruszenia skał. Gigant ważący blisko 310 ton to największy i najcięższy spośród trzech robotów głębinowych, które w niedalekiej przyszłości posłużą do eksploatacji zasobów naturalnych Pacyfiku. Robot wyposażony w aparaty fotograficzne i trójwymiarowe czujniki zostanie opuszczony na dno, a jego sterowaniem zajmą się dwaj piloci z dyspozytorni znajdującej się na statku.

Polityka 6.2016 (3045) z dnia 02.02.2016; Nauka ; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Manna z dna"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021