Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Nauka

Dom pod Biegunem

Zimowe życie w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund

Polska Stacja Polarna w środku dnia Polska Stacja Polarna w środku dnia Ilona Wiśniewska / Polityka
W Zatoce Białego Niedźwiedzia, gdzie mieści się Polska Stacja Polarna, zimą nie mieszka nikt inny poza dziesięciorgiem Polaków, jednym Słowakiem i ośmioma psami, z których pięć dopiero za kilka tygodni otworzy oczy.
Polityka

Chyba muszą za nimi tęsknić – pracownik poczty w Longyearbyen na Svalbardzie (archipelag, a zarazem arktyczna norweska prowincja) kwituje starannie odbiór przesyłek z zagranicy. 16 kopert i 15 paczek różnej wielkości, starannie zaadresowanych i oklejonych znaczkami. Jan Bosko, słoneczniki, tęcza, kolegiata w Sieradzu, drukowane litery POLSKA. – Niektóre z tych listów leżą tu już kilka miesięcy – mówi, wystawiając wyładowany wózek na zewnątrz budynku, w miejsce chwilowo odśnieżone po zamieci.

Polityka 8.2016 (3047) z dnia 16.02.2016; Na własne oczy; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Dom pod Biegunem"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021