Nauka

Zobacz najdokładniejszy obraz Drogi Mlecznej

APEX / ESO
Ukończono najdokładniejszą mapę naszej galaktyki. Zobacz film i zdjęcia ukazujące nasze najbliższe kosmiczne sąsiedztwo.

Z okazji zakończenia projektu przeglądu nieba APEX Telescope Large Area Survey of the Galaxy (ATLASGAL) naukowcy z Chile opublikowali najdokładniejsze jak do tej pory zdjęcia Drogi Mlecznej widzialnej z południowej półkuli. Aby dodatkowo uczcić koniec swojej pracy, naukowcy udostępnili film ukazujący nasze najbliższe gwiezdne sąsiedztwo.

Stworzona przez badaczy mapa odwzorowuje płaszczyznę Drogi Mlecznej w zakresie fal submilimetrowych: między podczerwienią i falami radiowymi. Pozwoliło to na bardziej precyzyjne odwzorowanie kosmosu, niż miało to miejsce na poprzednich zdjęciach.

Powstałe w wyniku projektu mapy nieba obejmują obszar o długości 140 stopni i szerokości 3 stopni, co stanowi ponad cztery razy większy obszar niż w przypadku starszych map.
 
Teleskop APEX znajduje się na 5100 metrów nad poziomem morza, na płaskowyżu Chajnantor, na pustyni Atacama w Chile.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną