Nauka

Samotna gra w kręgle

Socjologowie o Polsce resortowej

W Polsce resorty zamiast współpracować, konkurują ze sobą, co uniemożliwia realizowanie projektów horyzontalnych, wymagających współdziałania wielu sił. W Polsce resorty zamiast współpracować, konkurują ze sobą, co uniemożliwia realizowanie projektów horyzontalnych, wymagających współdziałania wielu sił. pressmaster / PantherMedia
Widmo Polski podzielonej na resorty straszy od lat. Kolejni reformatorzy obiecywali, że się z tym rozprawią i w ten sposób odblokują rozwój kraju. Do ich grona dołączył wicepremier Mateusz Morawiecki. Czy da radę?
materiały prasowe

Zwrot „Polska resortowa” opisuje taki podział i stan zarządzania, przy którym ministerstwa, agencje i organy administracji bardzo słabo się ze sobą komunikują, a zamiast porozumiewać się, koncentrują na pilnowaniu i powiększaniu stanu posiadania. Niczym w epoce feudalnej prestiż instytucji i jej kierownictwa w większym stopniu zależy od zasobów, jakie kontroluje, a w mniejszym od efektywności realizacji zadań publicznych. W rezultacie resorty zamiast współpracować, konkurują ze sobą, co utrudnia lub uniemożliwia realizowanie projektów rozwojowych wymagających współdziałania wielu sił.

Polityka 10.2016 (3049) z dnia 01.03.2016; Nauka; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Samotna gra w kręgle"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Dwie Polki na serio rozpracowują SARS-CoV-2. Czy im się uda?

Polskie badaczki próbują rozpracować wirusa CoV-2

Paweł Walewski
03.04.2020