Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Nauka

Czy wiesz, co zrobić, żeby introwertykowi dobrze wiodło się w szkole?

Tumblr

Susan Cain, badaczka introwertyzmu i autorka bestsellerów, szacuje, że introwertycy stanowią ok. 1/3 ziemskiej populacji. I dotyczy to także nastolatków, którzy wolą środowisko cichsze, mniej stymulujące, spokojniejsze. Szkoły wydają się (na ogół) całkowitym zaprzeczeniem tych potrzeb. Ale introwertycy jakoś się w nich odnajdują. A przynajmniej próbują.

Jak im to ułatwić? Od podstaw. Czy wiecie, jak się względem introwertyków zachować? O to pytaliśmy w naszym quizie. Na pytania odpowiada Susan Cain:

1. To, jak zachowuje się dziecko w wieku 4 miesięcy, pozwala przewidzieć, czy będzie w przyszłości intro- czy ekstrawertykiem.

Badania dowodzą, że to, jak zachowują się niemowlęta, pozwala z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, czy jako dorosły będzie intro- czy ekstrawertykiem. Dotyczy to w szczególności reakcji dziecka na nowe bodźce z otoczenia. Jeśli są one emocjonalne, silne, to duże szanse, że dziecko stanie się w przyszłości introwertykiem. Jeśli reaguje ze spokojem, jest ciekawe nowego – prawdopodobnie introwertyk się w nim nie rozwinie. Zaznaczmy jednocześnie, że żaden typ osobowości – introwertyk, ambiwertyk czy ekstrawertyk – nie jest gorszy. Po prostu inaczej funkcjonuje w świecie.

2. Nastoletni introwertycy uczą się na błędach.

Introwertycy częściej robią sobie przerwy, analizują, sprawdzają, gdzie popełnili błąd. I tą metodą dochodzą do perfekcji. W przeciwieństwie do ekstrawertyków, którzy cenią bardziej pośpiech niż refleksyjność. Powtórzmy: różne strategie, cel na ogół zbliżony.

3. W jakie szkolne zajęcia introwertyk może się zaangażować, ale bez poczucia, że odstaje, nie pasuje? W dowolne!

Zainteresowania osób introwertycznych mogą być i są równie zróżnicowane co w przypadku osób ekstrawertycznych. Temperament ich nie wyklucza, decydujące są talent, potrzeba praktyki, ćwiczenia, determinacja.

4. Nastoletni introwertycy są nieśmiali? Fałsz.

Zarówno introwertycy, jak i ekstrawertycy mogą w określonych okolicznościach przejawiać nieśmiałe zachowania. Nie wszyscy introwertycy są nieśmiali, a nawet jeśli są – to nie w każdej sytuacji. Nieśmiałość to koncentracja na tym, jak odbiera nas otoczenie, nie zaś koncentracja na własnej samotności czy poczuciu smutku.

5. Introwertycy osiągają lepsze wyniki w szkole.

Nie ma różnicy między poziomem inteligencji introwertyków i ekstrawertyków, ci pierwsi jednak mają większe zdolności w zadaniach wymagających koncentracji, czytania ze zrozumieniem. A tego wymaga większość szkolnych przedmiotów.

6. Co decyduje o tym, że introwertyk osiąga sukcesy na dowolnym polu? Samodzielna praca, na ogół w samotności.

Introwertyk spędza na ogół wiele godzin, ćwicząc, praktykując, niezależnie od dyscypliny, którą sobie wybrał. Próbuje dojść do poziomu mistrzowskiego, gdy na czymś mu szczególnie zależy, gdy coś go zajmuje i ekscytuje. To godziny pracy nad sobą raczej niż spotkań z innymi członkami grupy.

7. Jak pomóc introwertykowi, który nie lubi zabierać głosu w klasie? Wszystkie strategie są skuteczne.

Lepiej próbować na różne sposoby niż wcale. Jeśli jakaś strategia okaże się szczególnie skuteczna, należy ją realizować. Nie chodzi przecież o to, żeby dziecko, które nazwiemy introwertykiem, przesiedziało w ławce wszystkie szkolne lata – nie uczyni to go szczęśliwszym, a dostarczy stresu. Introwertyk też ma pytania i wątpliwości, też ma jakieś przemyślenia. Trzeba dołożyć starań, żeby mógł je w dowolny sposób wyartykułować.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną