Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Nauka

Czy wiesz, co zrobić, żeby introwertykowi dobrze wiodło się w szkole?

Tumblr

Susan Cain, badaczka introwertyzmu i autorka bestsellerów, szacuje, że introwertycy stanowią ok. 1/3 ziemskiej populacji. I dotyczy to także nastolatków, którzy wolą środowisko cichsze, mniej stymulujące, spokojniejsze. Szkoły wydają się (na ogół) całkowitym zaprzeczeniem tych potrzeb. Ale introwertycy jakoś się w nich odnajdują. A przynajmniej próbują.

Jak im to ułatwić? Od podstaw. Czy wiecie, jak się względem introwertyków zachować? O to pytaliśmy w naszym quizie. Na pytania odpowiada Susan Cain:

1. To, jak zachowuje się dziecko w wieku 4 miesięcy, pozwala przewidzieć, czy będzie w przyszłości intro- czy ekstrawertykiem.

Badania dowodzą, że to, jak zachowują się niemowlęta, pozwala z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, czy jako dorosły będzie intro- czy ekstrawertykiem. Dotyczy to w szczególności reakcji dziecka na nowe bodźce z otoczenia. Jeśli są one emocjonalne, silne, to duże szanse, że dziecko stanie się w przyszłości introwertykiem. Jeśli reaguje ze spokojem, jest ciekawe nowego – prawdopodobnie introwertyk się w nim nie rozwinie. Zaznaczmy jednocześnie, że żaden typ osobowości – introwertyk, ambiwertyk czy ekstrawertyk – nie jest gorszy. Po prostu inaczej funkcjonuje w świecie.

2. Nastoletni introwertycy uczą się na błędach.

Introwertycy częściej robią sobie przerwy, analizują, sprawdzają, gdzie popełnili błąd. I tą metodą dochodzą do perfekcji. W przeciwieństwie do ekstrawertyków, którzy cenią bardziej pośpiech niż refleksyjność. Powtórzmy: różne strategie, cel na ogół zbliżony.

3. W jakie szkolne zajęcia introwertyk może się zaangażować, ale bez poczucia, że odstaje, nie pasuje? W dowolne!

Zainteresowania osób introwertycznych mogą być i są równie zróżnicowane co w przypadku osób ekstrawertycznych. Temperament ich nie wyklucza, decydujące są talent, potrzeba praktyki, ćwiczenia, determinacja.

4. Nastoletni introwertycy są nieśmiali? Fałsz.

Zarówno introwertycy, jak i ekstrawertycy mogą w określonych okolicznościach przejawiać nieśmiałe zachowania. Nie wszyscy introwertycy są nieśmiali, a nawet jeśli są – to nie w każdej sytuacji. Nieśmiałość to koncentracja na tym, jak odbiera nas otoczenie, nie zaś koncentracja na własnej samotności czy poczuciu smutku.

5. Introwertycy osiągają lepsze wyniki w szkole.

Nie ma różnicy między poziomem inteligencji introwertyków i ekstrawertyków, ci pierwsi jednak mają większe zdolności w zadaniach wymagających koncentracji, czytania ze zrozumieniem. A tego wymaga większość szkolnych przedmiotów.

6. Co decyduje o tym, że introwertyk osiąga sukcesy na dowolnym polu? Samodzielna praca, na ogół w samotności.

Introwertyk spędza na ogół wiele godzin, ćwicząc, praktykując, niezależnie od dyscypliny, którą sobie wybrał. Próbuje dojść do poziomu mistrzowskiego, gdy na czymś mu szczególnie zależy, gdy coś go zajmuje i ekscytuje. To godziny pracy nad sobą raczej niż spotkań z innymi członkami grupy.

7. Jak pomóc introwertykowi, który nie lubi zabierać głosu w klasie? Wszystkie strategie są skuteczne.

Lepiej próbować na różne sposoby niż wcale. Jeśli jakaś strategia okaże się szczególnie skuteczna, należy ją realizować. Nie chodzi przecież o to, żeby dziecko, które nazwiemy introwertykiem, przesiedziało w ławce wszystkie szkolne lata – nie uczyni to go szczęśliwszym, a dostarczy stresu. Introwertyk też ma pytania i wątpliwości, też ma jakieś przemyślenia. Trzeba dołożyć starań, żeby mógł je w dowolny sposób wyartykułować.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Co z uznaniem ukraińskiej Cerkwi? Pytamy metropolitę Sawę. „Teraz trwa wojna”

Rozmowa z metropolitą Sawą, zwierzchnikiem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, związanego z patriarchatem moskiewskim, o tym, dlaczego polscy prawosławni nie uznają niezależności Cerkwi w Ukrainie.

Katarzyna Kaczorowska
09.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną