Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Komnaty marzeń w piramidzie Cheopsa

Zagadkowe puste wnęki w piramidzie Cheopsa. Wielkie odkrycie? Raczej szansa na dobrą promocję...

Arian Zwegers / Flickr CC by 2.0
Naukowcy odkryli w piramidzie Cheopsa zagadkowe, puste wnęki. Szkoda, że takie „przełomowe odkrycia” okazują się wielką klęską.

No to znowu mamy nowe komnaty w egipskich piramidach. Znowu, bo to temat bumerang i gwarant trafienia na pierwsze strony gazet. Szkoda, że zawsze na tym się kończy.
 
Ledwo w zeszłym roku dowiedzieliśmy się, że w piramidzie Cheopsa są tajemnicze pustki wykryte dzięki metodzie termicznej, teraz fizycy z Heritage Innovation Preservation Institute zaatakowali monumentalny grobowiec mionami i mówią, że udało im się namierzyć kolejną komnatę. W dodatku nie jakąś tam wnękę przy zewnętrznej ścianie piramidy, jak ostatnio, tylko przestrzeń w jej głębi.

To nie wszystko – poza zespołem badaczy z Francji, Egiptu, Kanady i Japonii mionami bombardują sąsiednią piramidę Chefrena również polscy licealiści, którzy też sporo sobie obiecują po tych badaniach. Metody są nowoczesne, ale już oczekiwania wygórowane, bo nawet jeśli nie jest to jednoznacznie wyrażone, każdy marzy o odkryciu komnaty grobowej z mumią faraona oraz górą skarbów.
 
Nie pierwszy raz przedstawiciele nauk ścisłych „pomagają” archeologom w „odkrywaniu” tajemnic przeszłości. Nie zawsze robią to jednak w porozumieniu z nimi, a jeśli już, to wybierają tych znawców starożytności, którzy nie boją się zaryzykować stwierdzenie, że „jest szansa na wielkie odkrycie”. Sceptyków po prostu nie słuchają. Ale główna wina za rzekome sensacje spada na media, niezwykle chętnie dorabiające do każdych badań piramid fantastyczne opowieści, oraz na Egipcjan, którzy jeśli chcą zwrócić uwagę na dziedzictwo swego kraju, zawsze sięgają po piramidy.
 
Swego czasu o wizerunek egipskiej archeologii (i swój własny) dbał, mający niezwykłe parcie na szkło, szef Egipskiej Służby Starożytności dr Zahi Hawass. Szukał mumii Nefertiti, grobowca Kleopatry, no i stał za słynną penetracją kanału wentylacyjnego piramidy Cheopsa. W listopadzie 2002 r. National Geographic Channel zapowiadał szumnie, że czeka nas odkrywanie na żywo nieznanej komnaty, co zgromadziło przed telewizorami 150 mln widzów. Jakież było ich rozczarowanie, gdy zamiast zapowiadanych skarbów robocik trafił na zwykły kamień. Teraz, choć projekt koordynuje Heritage Innovation Preservation Institute, nadzorują go egipscy politycy, a więc znowu promocja Egiptu nie jest bez znaczenia.

Archeolodzy od lat wiedzą, że piramida nie jest monumentem składającym się ze ściśle przylegających do siebie bloków wapienia, że są w niej mniejsze lub większe puste przestrzenie, wynikające albo z niedbałości robotników czy potrzeb konstrukcyjnych. Wypełniać je może piasek, żwir lub powietrze. Czy mogą to być skarby? Większość badaczy jest przekonana, że jest to wykluczone, ale na bezpośrednie pytanie niektórzy z nich wolą odpowiadać pokrętnie, bo jeśli jednak coś zostanie znalezione, nie wyjdą wtedy na niedowiarków i ignorantów. Ta niepewność tylko podtrzymuje nadzieję, która jest podstawą do kolejnych domysłów i badań, wykorzystujących coraz to nowocześniejsze techniki. W człowieku tkwi bowiem niezaspokojona potrzeba tajemnic, która przybiera różne formy, czasami są to komnaty w piramidach, czasami złoty pociąg.

Prawdę powiedziawszy, byłoby dobrze, gdyby w końcu, któraś z szumnych zapowiedzi wypaliła, bo stałe niepowodzenia sprawiają, że archeologia w oczach opinii publicznej staje się nauką coraz mniej poważną. Bo chociaż to nie archeolodzy stoją za tymi badaniami, to i tak na nich spada odium kolejnych niepowodzeń.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną