Nauka

Roślinne okulary

Udało się usprawnić proces fotosyntezy roślin

Promienie słoneczne są życiodajne, ale w nadmiarze też niebezpieczne dla roślin. Promienie słoneczne są życiodajne, ale w nadmiarze też niebezpieczne dla roślin. EAST NEWS
Naukowcom udało się usprawnić proces fotosyntezy u roślin, a to może oznaczać w przyszłości znacznie wyższe plony w rolnictwie.
Kiedy natężenie światła jest zbyt duże, rośliny przekształcają je w ciepło uwalniane do otoczenia.Chenspec/Wikipedia Kiedy natężenie światła jest zbyt duże, rośliny przekształcają je w ciepło uwalniane do otoczenia.

Jeśli jakieś odkrycie znajdzie się na okładce amerykańskiego tygodnika „Science”, jednego z najważniejszych czasopism naukowych świata, to jest spora szansa, że może być ono przełomowe. W wydaniu z 18 listopada na stronie tytułowej „Science” umieściło zdjęcie młodej zielonej rośliny rosnącej na polu w promieniach zachodzącego słońca. Tak tygodnik reklamował artykuł naukowców, którym udało się usprawnić proces fotosyntezy. Dzięki temu łodygi, liście i korzenie rośliny urosły większe o 14–20 proc.

Polityka 49.2016 (3088) z dnia 29.11.2016; Nauka ; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Roślinne okulary"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021