Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Pytania w zarodku

Embriolog Magdalena Żernicka-Goetz – przyszła noblistka?

Profesor Magdalena Żernicka-Goetz Profesor Magdalena Żernicka-Goetz Archiwum
Odkrycia prof. Magdaleny Żernickiej-Goetz z Cambridge obalają dogmaty dotyczące najwcześniejszego okresu rozwoju człowieka.
Zarodek ludzki. Obraz USGMica Stocklmages/PantherMedia Zarodek ludzki. Obraz USG

Co dzieje się w pierwszych dniach od zapłodnienia? Skąd się biorą różnice w komórkach embrionu? Jak przenieść techniki hodowli in vitro zarodków myszy na zarodki ludzkie? Profesor Magdalena Żernicka-Goetz z Cambridge University w Wielkiej Brytanii ma dar stawiania dobrych pytań. Była pierwszą Polką, która została profesorem na tej renomowanej uczelni. – Zajmuję się dziedziną, która jest podobna do odkrywania nowych planet – mówi. – Jest jeszcze tyle zagadek, które warto rozwiązać!

Embriologia zawsze była nauką pełną wyzwań. Dotyka zagadnień związanych z początkiem życia, więc wywołuje liczne kontrowersje: kiedy powstaje człowiek, do którego momentu zezwalać na aborcję, jaka jest rzetelność badań prenatalnych? Byłoby łatwiej odpowiedzieć na te pytania, gdyby naukowcy nie mieli wątpliwości, jak przebiega proces formowania zygoty i co dzieje się z embrionem od samego początku. Tymczasem biolodzy wciąż więcej wiedzą o rozwoju zarodkowym ryby, myszy lub żaby niż ludzi.

To problem wynikający nie tylko z ograniczeń technicznych, ale i tabu wokół ludzkiego poczęcia, oporów natury etycznej i politycznej, jakie trzeba pokonać – powiada prof. Jacek Kubiak, który kieruje laboratorium biologii rozwoju w CNRS/Université de Rennes 1 we Francji. Był asystentem w Zakładzie Embriologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdy Magdalena tam jeszcze studiowała (rozpoczęła studia na Wydziale Biologii w 1982 r.). Później pracowali razem w zespole znakomitego embriologa prof. Andrzeja Krzysztofa Tarkowskiego. Pod jego wpływem zajęła się tą dziedziną nauki.

Znalazłam się w sali wykładowej, w której prof. Tarkowski bez slajdów i innych fajerwerków mówił o tworzeniu chimer z embrionów myszy.

Polityka 1.2017 (3092) z dnia 27.12.2016; Nauka; s. 120
Oryginalny tytuł tekstu: "Pytania w zarodku"
Reklama