Nauka

Nowy organ w ludzkim ciele. Poznajcie krezkę!

Ryan / Flickr CC by 2.0
Naukowcy odkryli „nowy” organ w ludzkim ciele. Nieoczekiwany zwrot w ewolucji? Nic z tego.

Calvin Coffey, badacz z University Hospital Limerick w Irlandii, ogłosił na łamach „The Lancet Gastroenterology & Hepatology” zadziwiające wieści. Od dziś w ludzkim ciele oficjalnie znajduje się nie 78, a aż 79 organów.

Jak to możliwe? Czy niespostrzeżenie ewolucja wyposażyła człowieka w dodatkowy narząd, którego istnienie odnotowaliśmy dopiero dziś? Cóż, prawda nie jest aż tak zadziwiająca. Niemniej drobna zmiana w klasyfikacji i niewielka poprawka w ikonicznym atlasie anatomii „Gray’s Anatomy” sprawiły, że krezka stała się bohaterem dnia.

Gdzie leży krezka i dlaczego stała się nowym narządem?

Krezka jest błoną znajdującą się wewnątrz jamy brzusznej i występuje w ciele większości zwierząt. Jej zadaniem jest utrzymanie na swoim miejscu naszych jelit, naczyń krwionośnych, jajników, jajowodów oraz elementów układu nerwowego i wydalniczego. Lekarze doskonale zdawali sobie sprawę zarówno z jej istnienia, jak i funkcji, które pełni w organizmie, od około 100 lat, a jak donosi portal „ScienceAlert” – jednego z pierwszych opisów krezki dokonał już Leonardo da Vinci. Co się więc zmieniło?

W praktyce niewiele. Na skutek swoich badań Coffey doszedł do wniosku, że wcześniejsza klasyfikacja krezki jako błony łącznotkankowej jest błędna. Udowodnił, że nowy organ wcale nie składa się z wielu złożonych elementów (jak sądzono wcześniej), ale jest prostą i ciągłą strukturą.

Coffey badał krezkę od 2012 roku, poddając ją szczegółowej obserwacji pod mikroskopem. Swoje badania opublikował pod koniec 2016 roku, a płynący z nich wniosek był jednoznaczny. Dotychczasowa klasyfikacja krezki była błędna.

Dlatego od dziś wszystkie atlasy anatomiczne i książki traktujące o medycynie muszą uwzględnić nowe odkrycia Coffeya. Co to zmienia dla samej medycyny?

Z jednej strony jest to sygnał, że nasze ciało wciąż skrywa sporo (nawet jeżeli nie najbardziej spektakularnych) tajemnic. Jak twierdzi sam naukowiec, jego odkrycie jest przyczółkiem do szczegółowszych badań nowego organu, który jego zdaniem wciąż jest dużą niewiadomą.

Nie powinniśmy jednak nastawiać się na medyczne fajerwerki. W tej chwili zmiana, której dokonał zespół Coffeya, ogranicza się – ni mniej, ni więcej – do zmiany klasyfikacji dobrze znanej medycynie krezki. Sprawa niecodzienna, lecz o przełomie w medycynie raczej nie można mówić.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną