Nauka

Groźny umysł

Czy sztuczna inteligencja ubezwłasnowolni ludzi?

Sztuczna superinteligencja mogłaby uznać, że ludzkość stanowi rodzaj surowca do pozyskania. Sztuczna superinteligencja mogłaby uznać, że ludzkość stanowi rodzaj surowca do pozyskania. Mike Agliolo / EAST NEWS
Po powstaniu sztucznej inteligencji człowiek może podzielić los goryli, których życie zależy niemal wyłącznie od woli naszego gatunku.
materiały prasowe

Nick Bostrom, szwedzki filozof i ważna postać współczesnego transhumanizmu, czyli nurtu głoszącego potrzebę technologicznego udoskonalania człowieka, napisał książkę przedstawiającą ogrom problemów oraz zagrożeń związanych z uruchomieniem w przyszłości superinteligencji (SI). Jak pisze w jej wstępie, jest to „prawdopodobnie najważniejsze i najbardziej onieśmielające wyzwanie, z jakim kiedykolwiek mierzyła się ludzkość. I niezależnie od tego, czy nam się powiedzie czy nie – jest to prawdopodobnie ostatnie wyzwanie, z którym przyjdzie nam się kiedykolwiek zmierzyć”.

Polityka 11.2017 (3102) z dnia 14.03.2017; Nauka; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Groźny umysł"

Czytaj także

Świat

NIEMCY: Berlin ciągnie do Moskwy

Osiem dekad po pakcie Ribbentrop-Mołotow w Niemczech rośnie presja na kolejną odwilż w relacjach z Rosją. Działania polskiego rządu raczej nie studzą tego zapału.

Adam Krzemiński
02.09.2019