Nauka

Cień szakala

Kuzyn wilka i lisa zamieszkał w Polsce

Szakal złocisty to drapieżnik. Zjada przede wszystkim myszy i nornice, ale także naziemne lęgi ptaków, zające, młode sarny, a nawet młode dziki. Szakal złocisty to drapieżnik. Zjada przede wszystkim myszy i nornice, ale także naziemne lęgi ptaków, zające, młode sarny, a nawet młode dziki. Sunil Sharma / Wikipedia
Do Polski przywędrował nowy drapieżnik. Najprawdopodobniej zbuduje tu stabilną populację i zostanie u nas na stałe.
Szakal już w połowie XIX w. ruszył na północ. Zajął prawie całe Bałkany, idąc wzdłuż Dunaju, zaanektował Węgry.Martin Gilles/BIOS/EAST NEWS Szakal już w połowie XIX w. ruszył na północ. Zajął prawie całe Bałkany, idąc wzdłuż Dunaju, zaanektował Węgry.

Szakal złocisty to kuzyn wilka i lisa. Żyje w Azji i na południowych krańcach Europy. Właśnie ruszył na północ. I nie jest to krajoznawcza wycieczka. Gatunek anektuje nowe terytoria i jest już w Polsce. Doświadczenia innych państw wskazują, że to fatalna wiadomość dla mniejszych zwierząt, które trafią do jadłospisu szakala.

Jest podobny do naszego lisa, ale sporo większy. Wygląda przy tym tak, jakby ktoś lisowi skrócił ogon, a w zamian dołożył długie, chude łapy.

Polityka 13.2017 (3104) z dnia 28.03.2017; Nauka ; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Cień szakala"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Kocie i psie lęki

Joanna Iracka o frustracjach i lękach, które trapią psy i koty, oraz o tym, jak można im pomóc.

Malwina Dziedzic
26.05.2020