Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Nauka

Koty wolą kontakt z człowiekiem niż jedzenie. Niemożliwe?

Naukowcy dowiedli, że kot woli spędzać czas z człowiekiem niż jeść. Naukowcy dowiedli, że kot woli spędzać czas z człowiekiem niż jeść. Priscilla Westra / StockSnap.io
Jaki kot jest, każdy widzi. Ale właściwie co możemy powiedzieć o jednym z najczęstszych zwierzęcych towarzyszy człowieka?

Chyba żadne zwierzę nie otrzymało tylu „łatek” przyklejonych mu przez społeczeństwo co kot. Od starożytności zwierzęta te uważano za symbol tajemnicy i erotyki. W średniowieczu kojarzono go z czarownicami i magią. Miliony kociarzy na całym świecie zachwycają się dziś kocią niezależnością, elegancją i naturalną drapieżnością, a pozostała połowa mieszkańców kuli ziemskiej (która prawdopodobnie zalicza się do wielbicieli psów) ogląda filmiki na YouTube, zaśmiewając się z karuzeli kocich wypadków rodem z teleturnieju „śmiechu warte”. Ale kto w tym wszystkim pyta o prawdziwą naturę kota? Okazało się, że naukowcy.

Jak donosi Jordan Pearson z „Motherboard”, koty wcale nie są tak nieprzystępnymi indywidualistami, za jakie lubimy je uważać. I nie jest to opinia pojedynczego miłośnika małych tygrysów, ale wyniki badań zespołu naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Oregonie.

Naukowcy przeprowadzili eksperyment na 50 kotach. Część z nich pochodziła ze schroniska, część przybyła na eksperyment prosto z domów swoich właścicieli. W ramach eksperymentu każdy kot został na kilka godzin odseparowany od człowieka, jedzenia i zabawek. Następnie sprawdzano, co wybierze futrzak wpuszczony do pokoju, w którym znajdują się właśnie: jedzenie, zabawka i człowiek.

Okazało się, że ponad połowa kotów ceniła sobie towarzystwo człowieka bardziej niż jedzenie i zabawę. Żarłokami okazało się jedynie 37 proc. kotów, które w pierwszym odruchu udawały się napełnić swoje brzuchy. Naukowcy z zaskoczeniem stwierdzili, że dla kotów socjalizacja z człowiekiem ma dużo większe znaczenie, niż pierwotnie przypuszczali. Co więcej okazało się, że pod tym kątem nie ma również różnicy między zachowaniem kotów ze schroniska i tych ze szczęśliwych domów.

Zaskakujące? Pewnie dla osób, które niespecjalnie przepadają za tymi zwierzętami i lubią powtarzać krzywdzące stereotypy na ich temat. Tymczasem koty są… po prostu miłe i lubią spędzać czas z człowiekiem. Bez wątpienia należy je za to docenić.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Samotność noblistki. Jak nas podzieliła Olga Tokarczuk

Wydłużony miesiąc miodowy w kontaktach Polaków i laureatki najwyraźniej się skończył. Przy okazji okazało się, że Olga Tokarczuk, autorka koncepcji „czułego narratora”, ma bardzo wyczulonego czytelnika.

Bartek Chaciński, Aleksandra Żelazińska
12.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną