Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Wykopaliska w kopalniach

Megality kontra kopalnie węgla

Jeden z lepiej zachowanych (widoczne resztki obstawy kamiennej) i częściowo zrekonstruowanych grobowców megalitycznych w Wietrzychowicach koło Izbicy Kujawskiej. W pobliżu wsi Góry jest kilkanaście podobnych gigantów, które dziś całkowicie przykrywa las. Jeden z lepiej zachowanych (widoczne resztki obstawy kamiennej) i częściowo zrekonstruowanych grobowców megalitycznych w Wietrzychowicach koło Izbicy Kujawskiej. W pobliżu wsi Góry jest kilkanaście podobnych gigantów, które dziś całkowicie przykrywa las. Dawid Lasociński / Forum
Olbrzymie ziemno-kamienne konstrukcje stojące w lesie między wsią Góry i Ościsłowo w gminie Wilczyn mogą mieć nawet ponad 5 tys. lat, ale wystarczą 3 miesiące pozyskiwania węgla brunatnego, by znikły na zawsze.
Na zdjęciu laserowym ze stron Narodowego Instytutu Dziedzictwa widać, że koło wsi Góry w gminie Wilczyn, znajdują się cztery zespoły sztucznie usypanych kopców, niektóre mające nawet po 80 – 90 m długości. Archeolodzy od razu rozpoznali w nich neolityczne grobowce megalityczne.materiały prasowe Na zdjęciu laserowym ze stron Narodowego Instytutu Dziedzictwa widać, że koło wsi Góry w gminie Wilczyn, znajdują się cztery zespoły sztucznie usypanych kopców, niektóre mające nawet po 80 – 90 m długości. Archeolodzy od razu rozpoznali w nich neolityczne grobowce megalityczne.

Krzysztof Gorczyca, archeolog z Muzeum Okręgowego w Koninie, słyszał od chłopa z Wilczyna jeszcze w latach 70., że w pobliskim lesie są kurhany. – Chodziłem tam wielokrotnie, ale ich nie znalazłem. Dopiero w zeszłym roku na laserowych obrazach na stronach Narodowego Instytutu Dziedzictwa zobaczyłem jak na dłoni 15 wydłużonych trójkątów, mających nawet po 80–90 m długości. Gorczyca, znawca megalitów, który badał je w tych okolicach przez lata, od razu wiedział, że patrzy na sensację – największe i najlepiej zachowane w całej Wielkopolsce zgromadzenie grobowców kultury pucharów lejkowatych sprzed 5,5–4 tys.

Polityka 16.2017 (3107) z dnia 18.04.2017; Nauka ; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Wykopaliska w kopalniach"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >