Nauka

Wykopaliska w kopalniach

Megality kontra kopalnie węgla

Jeden z lepiej zachowanych (widoczne resztki obstawy kamiennej) i częściowo zrekonstruowanych grobowców megalitycznych w Wietrzychowicach koło Izbicy Kujawskiej. W pobliżu wsi Góry jest kilkanaście podobnych gigantów, które dziś całkowicie przykrywa las. Jeden z lepiej zachowanych (widoczne resztki obstawy kamiennej) i częściowo zrekonstruowanych grobowców megalitycznych w Wietrzychowicach koło Izbicy Kujawskiej. W pobliżu wsi Góry jest kilkanaście podobnych gigantów, które dziś całkowicie przykrywa las. Dawid Lasociński / Forum
Olbrzymie ziemno-kamienne konstrukcje stojące w lesie między wsią Góry i Ościsłowo w gminie Wilczyn mogą mieć nawet ponad 5 tys. lat, ale wystarczą 3 miesiące pozyskiwania węgla brunatnego, by znikły na zawsze.
Na zdjęciu laserowym ze stron Narodowego Instytutu Dziedzictwa widać, że koło wsi Góry w gminie Wilczyn, znajdują się cztery zespoły sztucznie usypanych kopców, niektóre mające nawet po 80 – 90 m długości. Archeolodzy od razu rozpoznali w nich neolityczne grobowce megalityczne.materiały prasowe Na zdjęciu laserowym ze stron Narodowego Instytutu Dziedzictwa widać, że koło wsi Góry w gminie Wilczyn, znajdują się cztery zespoły sztucznie usypanych kopców, niektóre mające nawet po 80 – 90 m długości. Archeolodzy od razu rozpoznali w nich neolityczne grobowce megalityczne.

Krzysztof Gorczyca, archeolog z Muzeum Okręgowego w Koninie, słyszał od chłopa z Wilczyna jeszcze w latach 70., że w pobliskim lesie są kurhany. – Chodziłem tam wielokrotnie, ale ich nie znalazłem. Dopiero w zeszłym roku na laserowych obrazach na stronach Narodowego Instytutu Dziedzictwa zobaczyłem jak na dłoni 15 wydłużonych trójkątów, mających nawet po 80–90 m długości. Gorczyca, znawca megalitów, który badał je w tych okolicach przez lata, od razu wiedział, że patrzy na sensację – największe i najlepiej zachowane w całej Wielkopolsce zgromadzenie grobowców kultury pucharów lejkowatych sprzed 5,5–4 tys.

Polityka 16.2017 (3107) z dnia 18.04.2017; Nauka ; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Wykopaliska w kopalniach"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Wielka Brytania była liderem szczepień. Więc co poszło nie tak?

Chociaż szczepi się rekordowo wielu młodych i rozważane jest wprowadzenie nakazu kłucia pracowników domów opieki, to wirus nie ustępuje. Wariant delta się szerzy, a Boris Johnson znów jest w ogniu krytyki.

Mateusz Mazzini
19.06.2021