Nauka

Władza map

Krótka historia kartografii

Dekoracyjny fragment jednej z map atlasu „Zwierciadło Morza” Lucasa Janszoona Waghenaera Dekoracyjny fragment jednej z map atlasu „Zwierciadło Morza” Lucasa Janszoona Waghenaera AN
Historia kartografii to zapis kolejnych odkryć geograficznych i ewolucji nauki, ale też graficzna opowieść o szukaniu dróg, podporządkowywaniu sobie świata i kreowaniu jego obrazu według możliwości, potrzeb i roszczeń.
W bogatych domach holenderskich w XVII w. popularne były mapy ścienne. Johannes Vermeer, „Żołnierz i śmiejąca się dziewczyna”, ok. 1657 r.www.bridgemanimages.com/Photopower W bogatych domach holenderskich w XVII w. popularne były mapy ścienne. Johannes Vermeer, „Żołnierz i śmiejąca się dziewczyna”, ok. 1657 r.

W trakcie renowacji zabytkowego budynku w Aberdeen w 2007 r. robotnicy znaleźli pod deskami podłogi zwiniętą w rulon szmatę. Ponieważ zauważyli, że przyklejony był do niej zadrukowany papier, trafiła najpierw do lokalnego nauczyciela geografii, a potem do National Library of Scotland w Edynburgu. Eksperci ustalili, że jest to ścienna mapa świata Nova Totius Terrarum Orbis Tabula z 1690 r. kartografa z Londynu George’a Wilby’ego.

Polityka 19.2017 (3109) z dnia 09.05.2017; Nauka; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Władza map"

Czytaj także

Rynek

Ciemne strony zakupowego szaleństwa

Choć w te święta oszczędzać jeszcze nie będziemy, moda na zakupowe szaleństwa powoli się kończy. Na drodze rozpasanej konsumpcji stają coraz głośniej wyrażane obawy o przyszłość. Zarówno naszych portfeli, jak i naszej planety.

Cezary Kowanda
03.12.2019