Nauka

Władza map

Krótka historia kartografii

Dekoracyjny fragment jednej z map atlasu „Zwierciadło Morza” Lucasa Janszoona Waghenaera Dekoracyjny fragment jednej z map atlasu „Zwierciadło Morza” Lucasa Janszoona Waghenaera AN
Historia kartografii to zapis kolejnych odkryć geograficznych i ewolucji nauki, ale też graficzna opowieść o szukaniu dróg, podporządkowywaniu sobie świata i kreowaniu jego obrazu według możliwości, potrzeb i roszczeń.
W bogatych domach holenderskich w XVII w. popularne były mapy ścienne. Johannes Vermeer, „Żołnierz i śmiejąca się dziewczyna”, ok. 1657 r.www.bridgemanimages.com/Photopower W bogatych domach holenderskich w XVII w. popularne były mapy ścienne. Johannes Vermeer, „Żołnierz i śmiejąca się dziewczyna”, ok. 1657 r.

W trakcie renowacji zabytkowego budynku w Aberdeen w 2007 r. robotnicy znaleźli pod deskami podłogi zwiniętą w rulon szmatę. Ponieważ zauważyli, że przyklejony był do niej zadrukowany papier, trafiła najpierw do lokalnego nauczyciela geografii, a potem do National Library of Scotland w Edynburgu. Eksperci ustalili, że jest to ścienna mapa świata Nova Totius Terrarum Orbis Tabula z 1690 r. kartografa z Londynu George’a Wilby’ego.

Polityka 19.2017 (3109) z dnia 09.05.2017; Nauka ; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Władza map"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021