Nauka

Tygrys z księżyca

Czy na niewielkim satelicie Saturna istnieje życie?

Saturn widziany z powierzchni Enceladusa. Wizja artystyczna. Saturn widziany z powierzchni Enceladusa. Wizja artystyczna. David Seal / NASA
To nie Mars jest najlepszym kandydatem na znalezienie obcych form życia w naszym Układzie Słonecznym. O wiele ciekawszy pod tym względem wydaje się Enceladus, jeden z wielu księżyców Saturna.
Wykonane przez sondę Cassini zdjęcie Enceladusa z dobrze widocznym obszarem „tygrysich pasów”NASA Wykonane przez sondę Cassini zdjęcie Enceladusa z dobrze widocznym obszarem „tygrysich pasów”

Jedna z najbardziej udanych misji kosmicznych w historii, czyli międzyplanetarna odyseja amerykańsko-europejskiej sondy Cassini-Huygens do układu Saturna, kończy się po 20 latach. 26 kwietnia br. zaczął się wielki finał misji, w trakcie którego sonda Cassini zanurzy się 22 razy w wąski – na 2,5 tys. km – pas dzielący Saturna od jego pierścieni. Sonda dokładnie się przyjrzy niezbadanemu dotąd obszarowi wokół planety. Potem, 15 września, zanurkuje w głąb gazowego olbrzyma – prześle jeszcze ostatnie dane o jego atmosferze – i spłonie w nim.

Reklama

Czytaj także

Kraj

Arcyksiążę Głódź – ikona Kościoła oderwanego od współczesnego świata

Abp Sławoj Leszek Głódź powoli staje się ikoną Kościoła – tego oderwanego od współczesnego świata, społecznych emocji, z monopolem na rację.

Ryszarda Socha
23.05.2019
Reklama