Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Tygrys z księżyca

Czy na niewielkim satelicie Saturna istnieje życie?

Saturn widziany z powierzchni Enceladusa. Wizja artystyczna. Saturn widziany z powierzchni Enceladusa. Wizja artystyczna. David Seal / NASA
To nie Mars jest najlepszym kandydatem na znalezienie obcych form życia w naszym Układzie Słonecznym. O wiele ciekawszy pod tym względem wydaje się Enceladus, jeden z wielu księżyców Saturna.
Wykonane przez sondę Cassini zdjęcie Enceladusa z dobrze widocznym obszarem „tygrysich pasów”NASA Wykonane przez sondę Cassini zdjęcie Enceladusa z dobrze widocznym obszarem „tygrysich pasów”

Jedna z najbardziej udanych misji kosmicznych w historii, czyli międzyplanetarna odyseja amerykańsko-europejskiej sondy Cassini-Huygens do układu Saturna, kończy się po 20 latach. 26 kwietnia br. zaczął się wielki finał misji, w trakcie którego sonda Cassini zanurzy się 22 razy w wąski – na 2,5 tys. km – pas dzielący Saturna od jego pierścieni. Sonda dokładnie się przyjrzy niezbadanemu dotąd obszarowi wokół planety. Potem, 15 września, zanurkuje w głąb gazowego olbrzyma – prześle jeszcze ostatnie dane o jego atmosferze – i spłonie w nim.

Polityka 20.2017 (3110) z dnia 16.05.2017; Nauka ; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Tygrys z księżyca"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022