Nauka

Cyberwojna

Sieciowy robak WannaCry na polu wojny technologicznej

WannaCry w ciągu trzech dni zdążył zainfekować w 150 krajach 200 tys. komputerów. WannaCry w ciągu trzech dni zdążył zainfekować w 150 krajach 200 tys. komputerów. John Lund/Sam Diephuis / Getty Images
Masowy atak na niemiecką kolej, angielskie szpitale, hiszpańskie telefony, chińskie bankomaty i rosyjskie ministerstwa boleśnie uświadomił nam, jak kruche jest cyberbezpieczeństwo.
Główne źródła zagrożeń w cyberprzestrzeni w istocie nie mają charakteru technologicznego.alexgeiger/PantherMedia Główne źródła zagrożeń w cyberprzestrzeni w istocie nie mają charakteru technologicznego.

Robak WannaCry ujawnił się przez internet w piątek rano 12 maja. Użytkownik zaatakowanego komputera ujrzał na ekranie komunikat typowy dla ataku określanego jako Ransomware. Była to informacja, że zapisane w komputerze dane zostały z zewnątrz zaszyfrowane, a więc nie ma do nich dostępu, oraz oferta pomocy w ich odzyskaniu po wpłaceniu w ciągu trzech dni kwoty 300 dol. z użyciem wirtualnej waluty bitcoin, zapewniającej odbiorcy bezpieczną anonimowość. Osoby nieobeznane z bitcoinem otrzymują w takich przypadkach rzeczową instrukcję, jak dokonać skutecznej płatności.

Polityka 21.2017 (3111) z dnia 23.05.2017; Nauka; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Cyberwojna"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Dziesięć tysięcy kroków

Chodźmy chodzić, maszerować z kijami i biegać. Plan minimum to dziesięć tysięcy kroków dziennie. Można też zwiększyć obroty, ale trzeba to robić z głową.

Marcin Piątek
28.07.2020