Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Nauka

Od serca do serca

Jak walczyć z zabójczymi chorobami naczyń

Miażdżyca tętnic doprowadza do zawału serca lub udaru. Źle leczona cukrzyca zaburza prawidłowe ukrwienie stóp i trzeba je amputować. Miażdżyca tętnic doprowadza do zawału serca lub udaru. Źle leczona cukrzyca zaburza prawidłowe ukrwienie stóp i trzeba je amputować. Science Photo Library RM / Getty Images
Czym zajmuje się współczesna angiologia? I dlaczego w Polsce brakuje specjalistów tej dziedziny, którzy potrafią ratować chorych przed amputacjami kończyn?
Aktywność fizyczna to jednocześnie sprzymierzeniec w walce z zakrzepicą i zatorowością żylną.photographee.eu/PantherMedia Aktywność fizyczna to jednocześnie sprzymierzeniec w walce z zakrzepicą i zatorowością żylną.

W Polsce na choroby naczyń patrzymy zazwyczaj przez pryzmat dramatycznych konsekwencji, które nie musiały się wydarzyć. Miażdżyca tętnic doprowadza do zawału serca lub udaru. Źle leczona cukrzyca zaburza prawidłowe ukrwienie stóp i trzeba je amputować. Oddzielnym czynnikiem ryzyka jest otyłość – hamuje odpływ chłonki, wywołując obrzęki. Wszystkim tym problemom można by zaradzić, gdybyśmy więcej uwagi poświęcali prewencji chorób naczyniowych, a więc bardziej dbali o swoje tętnice, żyły oraz układ naczyń chłonnych, zwany inaczej układem limfatycznym.

Polityka 26.2017 (3116) z dnia 27.06.2017; Nauka ; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Od serca do serca"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >