Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Nauka

Co robić, żeby przestać jeść mięso? 5 psychologicznych sztuczek

Pięć psychologicznych sztuczek, dzięki którym rzucenie mięsnego nałogu stanie się łatwiejsze.
.Flickr CC by 2.0 .

Każdy wegetarianin kiedyś to usłyszał: „Chciał(a)bym przestać jeść mięso, ale nie mogę”. Wysłuchiwanie podobnie brzmiących uzasadnień z ust dziesiątek mięsożerców może wydać się męczące (dla wegetarianina), ale trzeba im oddać sprawiedliwość: zerwanie z mięsnym nałogiem wcale nie jest tak łatwe, a przynajmniej nie dla wszystkich. Tymczasem jak twierdzi Jared Piazza, psycholog społeczny z Lancaster University, aż 30 proc. mięsożerców może odczuwać wewnętrzny konflikt związany ze zjadaniem innych żywych stworzeń. Jak im pomóc?

Wszak powodów do wyrzutów sumienia jest dość dużo. Po pierwsze: cierpienie innych zwierząt. Mimo nieustannych akcji obywatelskich oraz działań agend rządowych warunki panujące w rzeźniach, fermach kur i mleczarniach wcale się nie poprawiają.

Po drugie: ochrona środowiska. Hodowla zwierząt przeznaczonych na przemysł mięsny oraz mleczarski pochłania bardzo dużą ilość ograniczonych zasobów wody na świecie i odpowiada za ok. 18 proc. antropogenicznych emisji gazów cieplarnianych. Znaczna część pochodzi z wylesiania obszarów pod hodowlę bydła.

Po trzecie: nasze zdrowie. Nieważne, czy niepokój wzbudzają w nas zatykające się tłuszczem naczynia krwionośne czy obecne w mięsie i mleku antybiotyki, sterydy i hormony. Coraz częściej otwarcie mówi się o tym, że odmówienie sobie kotleta do obiadu nie zabija, a wręcz przeciwnie, sprawia, że cieszymy się lepszą formą.

Z każdym dniem przybywa osób przyjmujących argumenty przemawiające za niejedzeniem mięsa, jednak nie sprawia to, że zapamiętanym mięsożercom łatwiej odmówić sobie pachnącego burgera i bekonu. I właśnie z myślą o nich Jared Piazza opisał pięć psychologicznych sztuczek, dzięki którym rozstanie z tym nałogiem stanie się łatwiejsze.

1. Bądź przygotowany

„Zwykle jemy »bezmyślnie« – pisze Piazza w „ScienceAlert” – co oznacza, że nawyki jedzeniowe są dyktowane przez przyzwyczajenie, tradycję i rytuały”. A kiedy pozwalamy, aby to one decydowały o naszym jadłospisie, trudniej nam zidentyfikować pokusę i skutecznie się jej oprzeć. Na przykład powodowani przyzwyczajeniem za każdym razem zamawiamy w restauracji drogą polędwicę wołową.

Powodem wyboru dania jest więc, po pierwsze, przyzwyczajenie (zawsze zamawiamy polędwicę) oraz kojarzenie tego dania ze specjalną okazją i luksusem. Tymczasem gdybyśmy wcześniej sprawdzili menu i na chłodno podjęli decyzję o zamówieniu czegoś wegetariańskiego – łatwiej byłoby nam nie poddać się złym podszeptom.

.Les comptoirs mitoyens/StockSnap.io.

2. Jedz świadomie

Zamiast poddawać się przyzwyczajeniu i jadać mechanicznie (czyli często bez przyjemności), można postarać się rozbudzić w sobie świadomość dotyczącą tego, co jemy w danym momencie. Oznacza to przykładanie większej uwagi do zapachu, koloru, smaku i wartości odżywczych produktów, które znajdą się na naszym talerzu.

Świadome spożywanie posiłków sprawia, że człowiek jest bardziej zadowolony z tego, co je – nawet jeśli na talerzu nie ma nic pochodzenia zwierzęcego.

.Brodie Vissers/StockSnap.io.

3. Myśl pozytywnie

Inną sztuczką jest rozszerzenie kontekstu, w którym myślimy o zjadanym przez nas posiłku. Zamiast powtarzać sobie, że przestajemy jeść mięso, lepiej myśleć o tym, ile żywych stworzeń ratujemy.

Pozytywny komunikat („ratuję życie”) zamiast negatywnego („przestaję jeść mięso”) może, jak przekonuje Piazza, zdziałać cuda.

.liz west/Flickr CC by 2.0.

4. Wyobraź sobie zwierzęta

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na uniwersytecie w Oslo tym, co pozwala najskuteczniej zrezygnować z mięsa, jest… uświadomienie sobie, że pochodzi ono od zwierząt. Niby każdy to wie. Ale jeśli się nad tym zastanowić, to większość ludzi chętniej zje plastry bekonu opakowane w sterylną folię niż boczek wykrojony przy nas z wieprzowej półtuszy.

Norwegowie udowodnili tę zależność empirycznie. Osoby, którym podano wieprzowinę razem z głową świni, oceniali smak dania dużo niżej niż respondenci, którym podano samo mięso. Jak konkludują naukowcy: „wstręt może być potężną bronią”.

.Flickr CC by 2.0.

5. Znajdź towarzysza w wegetarianizmie

Jeżeli znajdziemy przyjaciela, z którym wspólnie podejmiemy trud niejedzenia mięsa, będzie to pierwszy i największy krok do wegetarianizmu. Grunt to znaleźć wsparcie, cała reszta – już z górki!

.Brooke Lark/Polityka.
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną