Nauka

Mieszkanka na zamkach

Sekrety średniowiecznych zamków

Najwierniej odtworzone wnętrza zamku z czasów Henryka II znajdują się w Dover. Najwierniej odtworzone wnętrza zamku z czasów Henryka II znajdują się w Dover. Maurice Crooks/Alamy Stock Photo / BEW
Zamki kojarzą nam się z chwalebną przeszłością, oblężeniami, ucztami, turniejami i romansami. Spod łopat archeologów wyłania się jednak bardziej przyziemny, ale i prawdziwszy obraz prowadzonego w nich życia.
Krak de Chevaliers – położony w Syrii, największy zamek krzyżowców, XIII w.Archiwum Krak de Chevaliers – położony w Syrii, największy zamek krzyżowców, XIII w.

Neuschwanstein na tle Alp wygląda bajkowo i co roku przyciąga 1,3 mln turystów, którzy chcą zobaczyć pierwowzór disneyowskiej siedziby Śpiącej Królewny. Najczęściej odwiedzany zamek świata zbudował na fali romantycznego historyzmu Ludwik II Wittelsbach. Choć w 1886 r. szalona inwestycja kosztowała bawarskiego króla krocie, wydatki dawno się zwróciły dzięki tłumom, które chętnie zapominają, że odwiedzają jedynie wyidealizowaną wizję zamku rycerskiego.

Nowość sprzed lat

Aby zobaczyć prawdziwe średniowiecze, należy udać się gdzie indziej, ale i tak trzeba zachować czujność, bo większość zamków przebudowano, a XIX-wieczni konserwatorzy często gruntownie zmieniali ich pierwotny wygląd.

Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Mężczyzna w związku. Jak to działa?

Jacek Masłowski o niespełnionych oczekiwaniach mężczyzn wobec kobiet oraz kobiet wobec mężczyzn.

Anna Dobrowolska
23.05.2017
Reklama