Nauka

Rozmiar ma znaczenie

Nowa teoria przetrwania

Geoffrey West Geoffrey West materiały prasowe
Czy istnieje jedno uniwersalne prawo życia opisujące systemy naturalne i stworzone ludzką ręką? Geoffrey West, współtwórca teorii złożoności, uważa, że tak. Jeśli je poznamy (dogłębnie), przetrwamy (być może).
Godzilla zapadłaby się pod własnym ciężarem, rosnącym szybciej niż wytrzymałość kości. Przewidział to już Galileusz, choć nie był świadomy istnienia praw skalowania.World History Archive/EAST NEWS Godzilla zapadłaby się pod własnym ciężarem, rosnącym szybciej niż wytrzymałość kości. Przewidział to już Galileusz, choć nie był świadomy istnienia praw skalowania.

Są pytania, które zadajemy sobie wszyscy: dlaczego żyjemy tylko sto lat, a nie tysiąc? Dlaczego serce każdego zwierzęcia od chwili narodzin do śmierci bije mniej więcej tyle samo razy? Dlaczego myszy żyją krócej od słoni? Dlaczego w pewnym momencie naszego życia przestajemy rosnąć, a zaczynamy się kurczyć (wyłączając uszy)? I wreszcie pytanie zasadnicze: dlaczego Godzilla to tylko filmowa fikcja?

Pytamy też czasem o tajemniczą wspólnotę cyklu narodzin, wzrostu i nieuchronnej śmierci, którą odczuwamy na środku leśnej polany, mając to przemożne wrażenie, że stanowimy jedność – my, muchówki i borówki, dęby i leszczyny.

Polityka 34.2017 (3124) z dnia 22.08.2017; Nauka; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Rozmiar ma znaczenie"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Leociak: Kościół jako instytucję należy odrzucić

To już nie są czasy zdobywania nowego świata i nawracania siłą wszystkich „dzikusów”, czy tego chcą, czy nie – mówi prof. Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN, autor „Młynów Bożych” i wydanego właśnie „Wiecznego strapienia. O kłamstwie, historii i Kościele”.

Katarzyna Czarnecka
30.11.2020