Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Czy da się wykryć raka w 10 sekund?

Naukowcy chcą, żeby MasSpec Pen trafił do szpitali już w przyszłym roku. Naukowcy chcą, żeby MasSpec Pen trafił do szpitali już w przyszłym roku. NewsREADER / Youtube
Bezbolesne diagnozowanie raka w 10 sekund przy pomocy jednego, poręcznego urządzenia? Naukowcy obiecują przełom w wykrywaniu nowotworów.

Naukowcy z University of Texas z Austin zaprojektowali urządzenie, które w zaledwie 10 sekund rozpoznaje zmiany nowotworowe w organizmie. Przyrząd nazwany MasSpec Pen kształtem i gabarytami przypomina długopis.

Niewielki rozmiar to niejedyna zaleta urządzenia. Na uwagę zasługuje również sposób działania. Należy umieścić MasSpec Pen na tkance pacjenta i poczekać kilka sekund, aż „długopis” odczyta skład molekularny tkanki. Następnie na ekranie komputera, do którego przyrząd jest podłączony, pojawi się jeden z dwóch wyników: „nowotwór” lub „w normie”. W raporcie opublikowanym w „Science Translational Medicine” napisano, że do tej pory technologia sprawdziła się w 96 proc. przypadków. Badanie przeprowadzono na 253 próbkach.

Jak działa „magiczny długopis”?

Działanie urządzenia opiera się na różnicy między metabolizmem komórek rakowych a metabolizmem tych komórek, które są zdrowe. MasSpec Pen przykłada się do tkanki, po czym wydobywa się z niego kropla wody. Jest ona niezbędna do przeprowadzenia analizy, bo to do niej przenikają związki chemiczne z badanych komórek. Następnie kropla (już ze związkami chemicznymi) zostaje zassana z powrotem do „długopisu”. Wówczas urządzenie przekazuje materiał do błyskawicznego badania.

MasSpec Pen wykorzystuje metabolizm komórek nowotworowych – ich tendencje do wzrostu i rozprzestrzeniania się sugerują, że zachodzące w nich reakcje chemiczne są inne niż w komórkach zdrowych. Komputer, do którego podłączone jest urządzenie, co sekundę te reakcje mierzy. I tu możemy mówić o przełomie, ponieważ największym wyzwaniem dla chirurgów jest odszukanie granicy między nowotworem a zdrową tkanką.

Przy niektórych odmianach raka jest to łatwe, ale są i takie nowotwory, w przypadku których badacze mają kłopot z tym rozróżnieniem – bo granica między zdrową tkanką a chorą jest trudna do zaobserwowana, sprawia wrażenie rozmytej.

Eksperci mają nadzieję, że MasSpec Pen przyspieszyć pracę na sali operacyjnej. Precyzja, z którą długopis wskazuje miejsce, gdzie w organizmie doszło do zmian nowotworowych, pozwoli na całkowite usunięcie chorej tkanki z ciała pacjenta. Być może – dzięki dokładności MasSpec Pen – liczba pacjentów, którzy ponownie, po usunięciu tkanki nowotworowej, zgłaszają się na zabieg, istotnie się zmniejszy się. Bo komórki rakowe zostaną w całości usunięte podczas pierwszego zabiegu.

Naukowcy chcieliby wykorzystać urządzenie, które jest teraz w fazie testów, w przyszłym roku. Kłopot w tym, że na razie to bardzo kosztowne.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną