Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Nauka

Lecą kamienie

Asteroidy, które zagrażają Ziemi

Większości potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi obiektów (PHO) jeszcze nie wykryliśmy. Większości potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi obiektów (PHO) jeszcze nie wykryliśmy. ESA
Znajdźmy je, zanim one znajdą nas – napisał w 2012 r. Donald Yeomans, jeden z najwybitniejszych znawców asteroidów. Kilka miesięcy później przypadek Czelabińska w bardzo wymowny sposób dowiódł, że apelu Yeomansa nie można bagatelizować.
Impakty odnotowane w latach 1994-2013. Symbole obrazują energię uwolnioną w postaci światła widzialnego.JPL/NASA Impakty odnotowane w latach 1994-2013. Symbole obrazują energię uwolnioną w postaci światła widzialnego.

Średnio co kilka tysięcy lat uderza w Ziemię asteroida o rozmiarach ok. 100 m, powodując katastrofę odczuwalną w skali niewielkiego kraju. Globalne katastrofy, wywołane impaktami obiektów co najmniej 10-krotnie większych, zdarzają się średnio co kilkaset tysięcy lat. Nie brzmi to alarmująco, ale… ostrzał z kosmosu trwa i jest całkowicie pewne, że jeśli nie spróbujemy się przed nim osłonić, to kiedyś znów zostaniemy trafieni międzyplanetarnym pociskiem ciężkiego kalibru.

Cały problem w tym, by możliwie wcześnie dowiedzieć się kiedy.

Polityka 41.2017 (3131) z dnia 10.10.2017; Nauka ; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Lecą kamienie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >