Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Spowiedź Belzebuba

Zmarł Daniel Dennett, wybitny filozof. „Każdy powinien siebie pytać: a co, jeśli nie mam racji?”

„Sam fakt, że życie jest możliwe, jest przejmujący. Brak życia po śmierci czyni życie doczesne cennym”. „Sam fakt, że życie jest możliwe, jest przejmujący. Brak życia po śmierci czyni życie doczesne cennym”. Beata Zawrzel / Reporter
Daniel C. Dennett, filozof ­kognitywista, zmarł w wieku 82 lat. Czytelnikom „Polityki” jest doskonale znany, udzielił nam wielu wywiadów. Przypominamy jeden z nich.
Warszawskie spotkanie z Danielem Dennett'em w Polskiej Akademii NaukKarol Jałochowski/Polityka Warszawskie spotkanie z Danielem Dennett'em w Polskiej Akademii Nauk

Wywiad ukazał się w „Polityce” 30 października 2017 r. Daniel C. Dennett wygłosił tamtej jesieni kilka wykładów w Polsce. Pierwsza wizyta pierwszego na świecie filozofa umysłu wywołała ogromne zainteresowanie publiczności i specyficzne zainteresowanie ówczesnych władz. Przed wykładem Dennetta na Uniwersytecie Jagiellońskim małopolska kurator oświaty Barbara Nowak (w końcu urzędniczka państwowa) na Twitterze nazwała rzecz po imieniu: „Czy #UJ otworzy gościnne podwoje przed Belzebubem, bo przecież to on wie o piekle najwięcej?”.

Czytelnicy „Polityki” doskonale znają tego myśliciela, uważanego powszechnie za jednego z najwybitniejszych, jeśli nie najwybitniejszego współczesnego filozofa badającego procesy poznania i rozumienia. Regularnie informujemy o premierach kolejnych jego książek – i o kontrowersjach, które w sposób systematyczny wywołują. Dennett (wraz z żoną Susan) pojawił się w kraju na zaproszenie zaprzyjaźnionego z nami projektu Avant UMCS, ale nie bez udziału „Polityki”. Mieliśmy przyjemność gościć go w redakcji, współorganizować i współprowadzić spotkania w Warszawie i Lublinie, a wreszcie sprowokować w lubelskim Centrum Spotkania Kultur pierwszy (chyba) na świecie koncert improwizowanej „muzyki ewolucyjnej” z udziałem przedstawicieli świata flory, której autorem był kompozytor Jacek Mazurkiewicz.

Z Dennettem można się zgadzać, można się nie zgadzać, ale nie sposób ignorować tę potężną merytorycznie postać. Urodzony w 1942 r. Amerykanin pół wieku temu dał początek systematycznym poszukiwaniom naturalnej genezy zjawisk takich jak świadomość, wolna wola czy moralność. Uważał teorię darwinowską za najwspanialsze osiągnięcie myśli ludzkiej, a dobór naturalny za kluczowy mechanizm kształtujący życie i cywilizację.

Polityka 44.2017 (3134) z dnia 30.10.2017; Nauka; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Spowiedź Belzebuba"
Reklama