Nauka

Wyrobnice i buntowniczki

Jak się kobiety wybijały w nauce

Maria Skłodowska-Curie w laboratorium  – jedyna kobieta, która dostała dwie  Nagrody Nobla (z fizyki w 1903 i chemii w 1911 r.). Maria Skłodowska-Curie w laboratorium – jedyna kobieta, która dostała dwie Nagrody Nobla (z fizyki w 1903 i chemii w 1911 r.). Getty Images
Odkrycia naukowe dokonywane przez kobiety często były niedoceniane lub celowo umniejszane. Czy dziś jest inaczej?
Rosalind Elsie Franklin, brytyjska biofizyczka i krystalografka, która pierwsza wykonała rentgenogram  helisy DNA, ale Nobla za to odkrycie odebrali w 1962 r. James Watson i Francis Crick.Archiwum Rosalind Elsie Franklin, brytyjska biofizyczka i krystalografka, która pierwsza wykonała rentgenogram helisy DNA, ale Nobla za to odkrycie odebrali w 1962 r. James Watson i Francis Crick.

W 1892 r. psychiatra James Crichton-Browne opisał rzekome schorzenie anorexia scholastica występujące u zbyt wyedukowanych dziewcząt, pragnących uprawiać naukę. Takie objawy, jak nerwowość, bóle głowy, utrata wagi, seksualne rozpasanie i nieuleczalne szaleństwo, musiały przestraszyć mężczyzn z rady naukowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, bo dwa lata później odmówili posady absolwentce matematyki i fizyki na Sorbonie Marii Skłodowskiej. Na szczęście porażka nie załamała badaczki – została jedyną laureatką dwóch Nobli za osiągnięcia naukowe i ikoną kobiety-uczonej, która dzięki determinacji wybrała naukę i zdobyła w niej najwyższe laury.

Polityka 45.2017 (3135) z dnia 07.11.2017; Nauka ; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Wyrobnice i buntowniczki"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021