Prosta (i fascynująca) metoda, jak się nauczyć układu okresowego pierwiastków
Uczenie się na pamięć układu okresowego pierwiastków to koszmar, który trudno zapomnieć. Oto metoda, która ułatwi to zadanie. Nie tylko dla uczniów.
ZEISS Microscopy/Flickr CC by 2.0

Nie ma nic bardziej stresującego (ani, tak po prawdzie, bardziej bezcelowego) niż bezrefleksyjne wkuwanie tajemniczych symboli i nic niemówiących nazw, a do tego właśnie często sprowadza się nauka układu okresowego pierwiastków.

Prawie każdy pamięta ten moment swojej edukacji i prawdopodobnie niewiele osób wspomina go z sentymentem. Wielka tablica, pełna skrótów, grup, numerów i kolorów na pierwszy rzut oka wydaje się niemal niemożliwa do przyswojenia. Całe szczęście znalazły się osoby, które doskonale zapamiętały dramat uczniów (oraz nauczycieli, którzy nie widzieli dla tej metody żadnej alternatywy), i postanowiły temu zaradzić.

Keith Enevoldsen z elements.wlonk.com stworzył absolutnie wyjątkowy układ okresowy pierwiastków, który pozwala zrozumieć, że owe tajemnicze znaczki są wszędzie i tworzą nasz świat. Jego układ zawiera nie tylko symbol, nazwę i liczbę atomową danego pierwiastka, ale też rysunek i opis przedmiotu, w którym on występuje.

Dzięki temu dziecko (lub wracający do podstaw wiedzy dorosły człowiek) dowiaduje się, że osm (Os) występuje np. w piórach wiecznych. Stront (Sr) to fajerwerki. Kadm (Cd) znajduje się w farbach, a tantal (Ta) w telefonach komórkowych. Oto jak chemia staje się bliższa, a przestaje wydawać niezrozumiała i abstrakcyjna.

Poniżej prezentujemy spolszczoną wersję pracy Enevoldsena. Angielskojęzyczne dzieci i rodzice mogą się cieszyć interaktywną wersją oryginalną, która dostarcza jeszcze większej ilości informacji.

Jeżeli przestudiowanie tej wersji układu nie wystarcza, można poratować się pierwiastkową piosenką (w języku angielskim, z polskimi napisami). Do nauki!

Keith Enevoldsen z elements.wlonk.com stworzył absolutnie wyjątkowy układ okresowy pierwiastków.
Keith Enevoldsen elements.wlonk.com/mat. pr.

Keith Enevoldsen z elements.wlonk.com stworzył absolutnie wyjątkowy układ okresowy pierwiastków.

Co nowego w nauce?

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj