Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Wygaszanie człowieka

Czy przyszłość nas potrzebuje?

Czas zdecydować, jak traktować autonomiczne maszyny: czy powinniśmy postrzegać je jako osoby naturalne, prawne, jak zwierzęta, czy tylko jak rzeczy? Czas zdecydować, jak traktować autonomiczne maszyny: czy powinniśmy postrzegać je jako osoby naturalne, prawne, jak zwierzęta, czy tylko jak rzeczy? Oliver Burston / Getty Images
Czy jeszcze kontrolujemy postęp techniczny? Czy czas już uznać, że straciliśmy nad nim władzę i przyjąć z pokorą, że przyszłość człowieka nie potrzebuje?
Lee Sedol, jeden z najlepszych na świecie graczy w go (siedzi z prawej) zmierzył się w Seulu z systemem AlphaGo. Koreańczyk wygrał jedną partię z pięciu rozegranych.AP/FOTOLINK/EAST NEWS Lee Sedol, jeden z najlepszych na świecie graczy w go (siedzi z prawej) zmierzył się w Seulu z systemem AlphaGo. Koreańczyk wygrał jedną partię z pięciu rozegranych.

Wystarczy szybki przegląd doniesień poświęconych robotom i sztucznej inteligencji z 2017 r. W styczniu JURI, Komisja Prawa Parlamentu Europejskiego, przyjęła raport rekomendujący uregulowanie statusu prawnego robotów. Czas zdecydować, jak traktować autonomiczne maszyny: czy powinniśmy postrzegać je jako osoby naturalne, prawne, jak zwierzęta, czy tylko jak rzeczy? Czy też może należy wprowadzić nową kategorię osoby elektronicznej obdarzonej zestawem praw i obowiązków?

Takie pytania należy stawiać, gdy świat fantazji spotyka się z faktami. Żywieni od dawna opowieściami o Golemie, Frankensteinie i historiami o robotach, które do literatury wprowadził Karel Čapek, odkrywamy, że postaci z bajek robotów dosłownie wyszły na ulice. W Phoenix w Arizonie w Stanach Zjednoczonych mieszkańcy wybranych dzielnic mogą korzystać z usług autonomicznych samochodów, w których nie ma już kierowców. Możliwość tę oferuje firma Waymo należąca do Alphabet, konglomeratu inicjatyw, w jaki przekształcił się internetowy gigant Google. To on podjął w 2009 r. program prac nad inteligentnymi pojazdami. Wystarczyła niespełna dekada, by rozwiązać nie tylko problemy techniczne, lecz także przekonać do życzliwej współpracy polityków i agencje regulacyjne. W rezultacie to, co jeszcze w 2004 r. wydawało się nieosiągalne, dziś staje się rzeczywistością.

Bóg Sztucznej Inteligencji

Bo przypomnijmy: w 2004 r. Frank Levy i Richard J. Murnane, ekonomiści z Massachusetts Institute of Technology, opublikowali niezwykle wizjonerską jak na ówczesne czasy książkę „The New Division of Labor: How Computers are Creating the Next Jobs Market” (Nowy podział pracy. Jak komputery tworzą nowy rynek pracy). W swym zachwycie nad wielkimi możliwościami, jakie stwarzała informatyzacja i automatyzacja, dostrzegli jednak nieprzekraczalną barierę złożoności: istnieją zadania wymagające zbyt wielu powiązanych interakcji i analizy rzeczywistości dostępnej tylko ludziom, by można je było wyrazić w sposób zrozumiały dla maszyny.

Polityka 1.2018 (3142) z dnia 26.12.2017; Nauka; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "Wygaszanie człowieka"
Reklama