Nauka

Wielkie oczy strachu

Jak się nie dać zastraszyć i zniewolić lękiem

Do zaburzeń lękowych zalicza się wszelkiego rodzaju fobie, od strachu przed wystąpieniami publicznymi, przez paraliżujący strach przed znalezieniem się w zamkniętym pomieszczeniu, po rozmaite obawy. Do zaburzeń lękowych zalicza się wszelkiego rodzaju fobie, od strachu przed wystąpieniami publicznymi, przez paraliżujący strach przed znalezieniem się w zamkniętym pomieszczeniu, po rozmaite obawy. belchonock / PantherMedia
Skoro poczucie bezpieczeństwa jest elementarną potrzebą człowieka, to jak żyć w świecie, w którym zewsząd leją się na nas kaskady lęków? Jak to na nas działa?
Jak przestać lękać się cywilizacyjnych i politycznych zagrożeń wiszących nad współczesnym światem?Gary S. Chapman/Getty Images Jak przestać lękać się cywilizacyjnych i politycznych zagrożeń wiszących nad współczesnym światem?

Miliardy ludzkich osobników wydają się lubić strach, z ochotą zaglądać w jego wielkie oczy, poszukiwać go, a niektórzy – jak np. ci, którym udało się skoczyć na bungee – odczucia towarzyszące temu kilkusekundowemu stanowi spadania w otchłań przyrównują potem na forach internetowych do orgazmu. Strachowi z upodobaniem poddają się nie tylko amatorzy ekstremalnego narciarstwa czy snowboardingu oraz dziesiątków coraz bardziej wymyślnych rozrywek, gdzie igranie ze zdrowiem i życiem jest zasadą.

Polityka 5.2018 (3146) z dnia 30.01.2018; Nauka ; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Wielkie oczy strachu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021