Nauka

Pan (od) życia i śmierci

Geoffrey West – badacz złożoności świata

Geoffrey West Geoffrey West VCG / Getty Images
Koniec ludzkości jest bliski! Żałujcie za grzechy i tak dalej, ale najpierw czytajcie Geoffreya Westa, proroka Zagłady i Nadziei, wybitnego fizyka i badacza złożoności z Santa Fe Institute.
„Wszechświat ma wszystko w głębokim poważaniu. Nic go nie obchodzi, że ludzie umierają w Syrii. I piękny zachód słońca też ma gdzieś”.Rex Features/EAST NEWS „Wszechświat ma wszystko w głębokim poważaniu. Nic go nie obchodzi, że ludzie umierają w Syrii. I piękny zachód słońca też ma gdzieś”.

Gdy Geoffrey West obudził się pewnego rana z niespokojnych snów, stwierdził, że umiera. Stan ten po części mógł być spowodowany rozczarowaniem. Monumentalny projekt nadprzewodzącego superzderzacza cząstek elementarnych, w którym West miał swój udział, został wstrzymany przez administrację prezydenta Clintona.

Machina mobilizująca moce twórcze tysięcy fizyków nie pasowała do małego średniowiecza, w które wkraczały Stany Zjednoczone na początku lat 90. Poza tym fizyka z jej wielkimi fundamentalnymi pytaniami wydawała się nauką przeszłości.

Polityka 11.2018 (3152) z dnia 13.03.2018; Nauka; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Pan (od) życia i śmierci"

Czytaj także

Ludzie i style

Drapacze chmur, które zmienią oblicze Nowego Jorku

W 2020 r. na Manhattanie zostaną oddane do użytku dwa rekordowo wysokie wieżowce. Już dominują nad panoramą miasta. A stoją przy tej samej ulicy.

Aleksander Świeszewski
25.01.2020