Nauka

Powtórka z propagandy

Jak działa propaganda

Propaganda skupia uwagę odbiorcy na tym, na czym chce, a odwraca od meritum sprawy. Propaganda skupia uwagę odbiorcy na tym, na czym chce, a odwraca od meritum sprawy. Mirosław Gryń / Polityka
Nieprawdy, półprawdy, niedorzeczności i niekończące się samochwalstwo władzy. Dlaczego tak wielu Polaków ani to drażni, ani żenuje; przeciwnie – wydaje się im podobać? Skąd ta nieodporność na propagandę?
Propaganda nie może się obyć bez podsycania złości i poczucia krzywdy, bez siania nienawiści i żądzy zemsty.Mirosław Gryń/Polityka Propaganda nie może się obyć bez podsycania złości i poczucia krzywdy, bez siania nienawiści i żądzy zemsty.

Każda władza uprawia propagandę; dzisiejsza w Polsce tym się wyróżnia, że nie ukrywa bynajmniej, iż robi to intensywnie, instytucjonalnie, za grube pieniądze. Właśnie powołano tzw. zespół do spraw szybkiego reagowania na wpadki wizerunkowe, czyli propagandowe pogotowie ratunkowe. A istnieje już przecież potężna sieć „leczenia” Polaków i nie-Polaków z jakichkolwiek wątpliwości co do wielkości naszego narodu oraz poczynań obecnej władzy – od Polskiej Fundacji Narodowej (na której koncie z początkiem lutego figurowały 243 mln zł z daniny nałożonej na państwowe spółki) po media, przez nieuwagę nazywane jeszcze niekiedy publicznymi (w tym TVP, zasilonej latem 2017 r.

Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Jak być empatycznym i jednocześnie pozostać szefem

Dlaczego dobry szef powinien być inteligentny emocjonalnie.

Katarzyna Czarnecka
14.05.2019
Reklama