Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Znoje zwojów

„Mózg rządzi”: książka o tajemnicach ukrytych w ludzkiej głowie

Jak funkcjonuje mózg i jak przekłada się to nasze codzienne życie? Jak funkcjonuje mózg i jak przekłada się to nasze codzienne życie? Universal History Archive / Getty Images
Dzięki norweskiej uczonej wszyscy mogą się przekonać, że mózg naprawdę rządzi.
materiały prasowe

Co roku rynek wydawniczy, także polski, jest wręcz zalewany książkami popularyzującymi wiedzę o mózgu. Większość z nich przynależy do jednej z dwóch grup: ich autorami są albo zawodowi popularyzatorzy, albo prominentni (często już emerytowani) uczeni, upowszechniający głównie własne odkrycia. Pierwsi piszą zrozumiale i atrakcyjnie niemal dla każdego, jednak często nie znają nauki „od kuchni”, co przekłada się na uproszczenia i półprawdy. Drudzy natomiast robią, co mogą, by zaprezentować swoje odkrycia światu, ale ich język okazuje się zbyt hermetyczny dla większości czytelników, od których ponadto wymagają sporo wiedzy na temat mózgu. Ze świecą szukać książki, która mogłaby przypaść do gustu zupełnym laikom, szkolnej młodzieży, a nawet dzieciom, a przy tym napisanej przez kogoś, kto zawodowo zajmuje się badaniami nad mózgiem.

Tę lukę wypełnia właśnie wydana po polsku książka „Mózg rządzi” autorstwa Kai Nordengen. To 30-letnia norweska lekarka z doktoratem z neurologii, wykładająca na uniwersytecie w Oslo. O tym, że badania mózgu zna „od kuchni”, świadczy fakt, że jest współautorką kilku artykułów, które ukazały się w prestiżowych czasopismach branżowych.

Mózg – główny bohater

Jaki cel przyświecał Nordengen podczas pisania książki? Po prostu zamierzała przybliżyć wszystkim czytelnikom w klarowny, ale zarazem kompetentny sposób, jak funkcjonuje mózg i jak przekłada się to na nasze codzienne życie. Tyle i aż tyle. Warto podkreślić, że Norweżka nie zawstydza czytelnika, który nie pamięta zbyt wiele ze szkolnych lekcji biologii. A jej styl i przypadki zaczerpnięte z życia oraz kultury masowej są po prostu świetne. Np. skutki uszkodzeń hipokampu (jednym z objawów jest trudność w formowaniu nowych wspomnień) ilustruje, poza historiami pacjentów neurologicznych, odwołaniem do rybki Dory, bohaterki filmu „Gdzie jest Nemo?

Polityka 12.2018 (3153) z dnia 20.03.2018; Nauka; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Znoje zwojów"
Reklama