Nauka

Wyrok za klimat

Jak karać sprawców pogodowych kataklizmów

Jedna z ofiar, które straciły dorobek życia po uderzeniu tajfunu na Filipinach. Jedna z ofiar, które straciły dorobek życia po uderzeniu tajfunu na Filipinach. Erik De Castro/Reuters / Forum
Czy sądy zaczną skazywać firmy, a nawet państwa, za to, że emitując gazy cieplarniane, zwiększyły ryzyko kataklizmów pogodowych?
Tornado sfotografowane w okolicach Oklahomy.OAR/ERL/NSSL/Wikipedia Tornado sfotografowane w okolicach Oklahomy.

Po każdej suszy, nawałnicy, huraganie czy fali upałów klimatolog Noah Diffenbaugh z Uniwersytetu Stanforda i jego koledzy odbierają liczne pytania, czy za każde z tych szaleństw pogodowych odpowiada zmiana klimatu zawiniona przez człowieka, czy też są to tylko kolejne „zwykłe” wybryki natury? W przeciwieństwie do naukowców większość ludzi w niewielkim stopniu interesuje się klimatem, za to w olbrzymim – pogodą. Informacja, że średnia temperatura globalna wzrosła w ciągu stu lat o 1 st.

Polityka 14.2018 (3155) z dnia 03.04.2018; Nauka; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Wyrok za klimat"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Jak PGNiG dosala Zatokę Pucką

Dlaczego mieszkańcom nadmorskiego Kosakowa przeszkadza, że morze jest słone?

Ryszarda Socha
12.11.2019