Nauka

Nowa republika sieci

Jak w epoce cyfrowej odzyskać kontrolę nad światem

Mark Zuckerberg, szef Facebooka, przed przesłuchaniem w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Mark Zuckerberg, szef Facebooka, przed przesłuchaniem w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Martin H. Simon/Redux / EAST NEWS
Czas internetu dopiero nadchodzi – przekonywali uczestnicy berlińskiej konferencji Re:Publica. I ciągle można odzyskać społeczną kontrolę nad światem w epoce cyfrowej. Trzeba tylko uwierzyć w siebie i w społeczeństwo.
Zuckerberg, Page i Brin, Bezos – czy to nie oni obiecują, że zautomatyzują wszystko, by pozbyć się najbardziej uciążliwego elementu systemu produkcji: człowieka?peshkova/PantherMedia Zuckerberg, Page i Brin, Bezos – czy to nie oni obiecują, że zautomatyzują wszystko, by pozbyć się najbardziej uciążliwego elementu systemu produkcji: człowieka?

Kwietniowe przesłuchanie Marka Zuckerberga, założyciela i szefa Facebooka, w Kongresie Stanów Zjednoczonych było fascynującym i jednocześnie budzącym trwogę spektaklem. Spotkaniem dwóch rzeczywistości. Bo po jednej stronie przedstawiciele instytucji ciągle najpotężniejszego państwa na Ziemi, po drugiej – właściciel i administrator świata wirtualnego zamieszkanego przez 2 mld ludzi.

Sprawy by nie było, gdyby nie okazało się, że ów świat wirtualny, dla wielu członków Kongresu USA równie odległy jak czasy gorączki złota w Kalifornii, coraz mocniej oddziałuje na realne życie nie tylko pojedynczych ludzi, lecz także całych gospodarek i państw.

Polityka 20.2018 (3160) z dnia 15.05.2018; Nauka; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowa republika sieci"

Czytaj także

Ludzie i style

Jak amerykańskie flippery z Francji do Polski trafiły

Flippery, czyli zręcznościowe, elektromechaniczne maszyny do grania, były kiedyś obowiązkowym elementem wyposażenia w barach, hotelach i... nocnych klubach. O ich losach opowiada Marek Jasicki, który importował je z Francji do Polski.

Łukasz Dziatkiewicz
15.09.2019