Nauka

Wielki pająk w Złotej Rybie

Mgławica Tarantula – kolebka gigantów

Najnowsze i najwyraźniejsze zdjęcie Tarantuli (jasny duży kształt u góry) wykonane przez obserwatorium VLT w Chile. Najnowsze i najwyraźniejsze zdjęcie Tarantuli (jasny duży kształt u góry) wykonane przez obserwatorium VLT w Chile. ESO
Mgławica Tarantula to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w całym kosmosie.
R136 (najjaśniejszy fragment w centrum, bliżej prawej strony), czyli jądro gromady gwiazd NGC 2070.ESA/NASA R136 (najjaśniejszy fragment w centrum, bliżej prawej strony), czyli jądro gromady gwiazd NGC 2070.

Tarantulę w gwiazdozbiorze Złotej Ryby (Doradus) widać z południowej półkuli Ziemi. Niedawno jeden z teleskopów największego obserwatorium astronomicznego na świecie, czyli Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) na pustyni Atakama w Chile, wykonał najdokładniejsze dotychczas zdjęcie mgławicy.

Tarantula, która rozciąga się na odległość tysiąca lat świetlnych, jest obserwowana od dawna, ale do połowy XVIII w. uznawano ją za gwiazdę i oznaczano symbolem 30 Doradus. Znawca nieba południowego, francuski astronom Nicolas-Louis de Lacaille, odkrył w 1751 r.

Polityka 25.2018 (3165) z dnia 19.06.2018; Nauka ; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Wielki pająk w Złotej Rybie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021