Nauka

Kosmiczny show

Na niebie będzie się działo, czyli największe zaćmienie XXI w.

Komputerowa symulacja nieba nad centralną Polską, 27 lipca ok. godz. 22:35. Komputerowa symulacja nieba nad centralną Polską, 27 lipca ok. godz. 22:35. Piotr Majewski/www.radio-teleskop.pl
Krwistoczerwony Księżyc wzejdzie w towarzystwie niepokojąco jasnego Marsa. Wokół nich posypią się iskry z nieba, a nad tym wszystkim majestatycznie przeleci olśniewająco jasny punkt sunący z zachodu na wschód. Koniec świata? Niekoniecznie, ale noc 27 lipca będzie szczególna.
Ocena jasności całkowitego zaćmienia Księżyca według skali Danjona.Piotr Majewski/www.radio-teleskop.pl Ocena jasności całkowitego zaćmienia Księżyca według skali Danjona.

Po godz. 20.45 przyjrzyjmy się uważnie linii wolnego od drzew i budynków południowo-wschodniego horyzontu, zza którego wyłania się Księżyc. Jego tarcza będzie jakby „nadgryziona” z lewej strony. Tak rozpocznie się zaćmienie. Wraz z nabieraniem wysokości przez naszego satelitę cień Ziemi pochłaniać go będzie coraz bardziej, by o 21.30 rozpocząć fazę całkowitą. Srebrny Glob przybierze krwiste oblicze, a ponieważ wciąż będzie niewysoko nad widnokręgiem, jego „krwistość” powinna być intensywna.

Polityka 30.2018 (3170) z dnia 24.07.2018; Nauka ; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Kosmiczny show"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021