Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Nauka

Świątynie słów

Biblioteki: od starożytności do współczesności

Biblioteka Ambrosiana w Mediolanie, założona przez kardynała Fryderyka Boromeusza w 1609 r., jest jedną z najstarszych nowożytnych bibliotek publicznych Europy. Biblioteka Ambrosiana w Mediolanie, założona przez kardynała Fryderyka Boromeusza w 1609 r., jest jedną z najstarszych nowożytnych bibliotek publicznych Europy. BEW
Domy książek były przez wieki monumentalnymi sanktuariami wiedzy. Dziś książnicę można mieć na jednym urządzeniu elektronicznym. Wygodne, ale pozbawione magii.
Gliniana tabliczka zapisana klinami z książnicy Asurbanipala w Niniwie.British Museum/BEW Gliniana tabliczka zapisana klinami z książnicy Asurbanipala w Niniwie.

To był imponujący budynek z absydą. Przy wymiarach 20 na 9 m mógł mieć nawet 9 m wysokości, na co wskazują fundamenty o dwumetrowych murach z kamieni spajanych cementem w tzw. opus caementicium. Archeolodzy natrafili na nie w czasie budowy ewangelickiego centrum kultury w kolońskiej dzielnicy Antoniterquartier. W czasach gdy miasto zwało się Colonia Claudia Ara Agrippinensium, było tam rzymskie forum, więc budynek, wzniesiony między 150 a 200 r., musiał pełnić jakąś funkcję publiczną.

Polityka 36.2018 (3176) z dnia 04.09.2018; Nauka ; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Świątynie słów"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >