Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Nauka

Woodstock znów gra

Wykopaliska na terenie słynnego festiwalu

Tegoroczne wykopaliska w Woodstock miały ustalić, gdzie znajdowała się scena, na której 49 lat temu śpiewała Janis Joplin czy Joe Cocker. Tegoroczne wykopaliska w Woodstock miały ustalić, gdzie znajdowała się scena, na której 49 lat temu śpiewała Janis Joplin czy Joe Cocker. Richard Drew/AP / EAST NEWS
Pozostałości po legendarnym festiwalu Woodstock szukali amerykańscy archeolodzy. Czy takie badania mają sens, skoro żyją uczestnicy legendarnego koncertu? Owszem, chociażby dlatego, że nasza pamięć jest wybiórcza i zwodnicza.
Max Yasgur (z prawej) z sąsiadami i tłumem festiwalowiczów, którzy przez cztery dni słuchali muzyki na jego farmie.EAST NEWS Max Yasgur (z prawej) z sąsiadami i tłumem festiwalowiczów, którzy przez cztery dni słuchali muzyki na jego farmie.

Za rok minie 50 lat od Woodstock Music&Art Fair, który między 15 a 18 sierpnia 1969 r. koło miasteczka Bethel w stanie Nowy Jork zgromadził 400 tys. osób. Choć żyją świadkowie czterodniowego szaleństwa, są szczegóły, które Museum at Bethel Woods chciałoby ustalić przed okrągłym jubileuszem.

Mimo że na polu w Woodstock nie widać żadnych pozostałości, niemal pół miliona koczujących tu przez chwilę ludzi musiało je zostawić. W końcu jedli i pili. Tańczyli w błocie, wdeptując w nie walające się wszędzie śmieci, bo organizatorzy, nie oczekując takich tłumów, nie zdążyli zadbać o system ich usuwania.

Polityka 38.2018 (3178) z dnia 18.09.2018; Nauka; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Woodstock znów gra"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >