Nauka

O tych, co w pokoju

Dr Jan Olaszek, laureat Nagrody Naukowej POLITYKI, o tym, jak bada się historię współczesną

Dr Jan Olaszek Dr Jan Olaszek Leszek Zych / Polityka
Rozmowa z dr. Janem Olaszkiem, laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii humanistyka, o drugim obiegu wydawniczym, dysydentach i o tym, jak badać historię współczesną.
materiały prasowe

AGNIESZKA KRZEMIŃSKA: – Dwa lata temu nagroda historyczna POLITYKI za „Rewolucję powielaczy”, teraz naukowa za całokształt. Wygląda, jakby miał pan u nas jakieś chody, tymczasem zajmuje się pan drugim obiegiem w PRL i ocenia ówczesną POLITYKĘ raczej krytycznie. Skąd zainteresowania opozycją, czyżby w rodzinie był jakiś dysydent?
JAN OLASZEK: – Wprost przeciwnie. Spory wpływ na moje zainteresowania badawcze miała książka „Wiara i Wina” Jacka Kuronia, którą dostałem od dziadka.

Polityka 47.2018 (3187) z dnia 20.11.2018; Nauka; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "O tych, co w pokoju"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

O Niemcach, którzy z konieczności zostali Polakami

Książka naszego redakcyjnego kolegi Piotra Pytlakowskiego „Ich matki, nasi ojcowie”, której fragment publikujemy, opowiada o losach niemieckich dzieci mieszkających na ziemiach, które po II wojnie światowej przypadły Polsce.

Piotr Pytlakowski
15.09.2020