„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Gwiazdka wśród gwiazd

Wigilia w Kosmosie

Amerykański astronauta Scott Kelly pokazuje, jak trudno w stanie nieważkości utrzymać owoce w rękach, a co dopiero je zjeść. Amerykański astronauta Scott Kelly pokazuje, jak trudno w stanie nieważkości utrzymać owoce w rękach, a co dopiero je zjeść. NASA
Wigilia na Marsie lub Księżycu? To możliwe, ale żeby przebiegała zgodnie z tradycją, jeszcze na Ziemi trzeba by się do niej dobrze przygotować.
Żywność specjalnie spreparowana dla kosmonautów.NASA Żywność specjalnie spreparowana dla kosmonautów.

Wizje ponownego lądowania człowieka na Księżycu i zasiedlenia Marsa wyglądają na coraz bardziej realne. Może więc w niedalekiej perspektywie właśnie tam będziemy mogli wybrać się na święta. I zjeść na Marsie lub Księżycu zupę grzybową lub kawałek makowca. Bo teoretycznie jest to możliwe, choć wymaga sporych przygotowań.

Kolacja w nieważkości

Batony, kostki sprasowanego mięsa, wyciskane żele i torebki z proszkiem. Nie tak chcielibyśmy odżywiać się w święta. A tylko na takie substytuty posiłków mogli liczyć pionierzy astronautyki.

Polityka 51/52.2018 (3191) z dnia 18.12.2018; Nauka ; s. 98
Oryginalny tytuł tekstu: "Gwiazdka wśród gwiazd"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021