„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Kosmiczny bigos

Wszyscy chcą w Kosmos

Rakieta Perun (wizualizacja) poleci w tym roku w pierwszy lot testowy. Rakieta Perun (wizualizacja) poleci w tym roku w pierwszy lot testowy. Space Forest
Kto zbuduje taniej rakietę, która wyniesie na orbitę okołoziemską większy ładunek, wygra kosmiczny wyścig. Rozgrywką są loty suborbitalne, lecz i te zmieniają się w zawody, w których startują rządowe agencje, prywatne firmy, studenci i amatorzy.
Start potężnej rakiety Ariane 5, z której korzystają wszystkie misje Europejskiej Agencji Kosmicznej.Spotting973/Wikipedia Start potężnej rakiety Ariane 5, z której korzystają wszystkie misje Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Dwa lata temu rakieta Bursztyn poszybowała w niebo na 15 km. Osiągnęła pułap założony przez konstruktorów z warszawskiego Instytutu Lotnictwa (ILOT), po czym jej górny człon, w którym ulokowano instrumenty badawcze, wylądował na terenie poligonu w Drawsku. Instytut nawiązuje tym lotem do swojego programu rakietowego z lat 60.–70., kiedy do pomiarów temperatury oraz prędkości i kierunku wiatru prawie 240 razy użyto rakiet meteorologicznych z serii Meteor. Jedna z nich (Meteor-2K) ustanowiła 7 października 1970 r.

Polityka 3.2019 (3194) z dnia 15.01.2019; Nauka ; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Kosmiczny bigos"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021