Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Nauka

Cuda widzialne

Nowoczesne metody ratowania wzroku

Rogówka przypomina szkiełko zegarka – musi być przezroczysta, aby idealnie przepuszczać światło. Rogówka przypomina szkiełko zegarka – musi być przezroczysta, aby idealnie przepuszczać światło. Vladimir Arndt/Alamy Stock Photo / BEW
Ratować wzrok można dziś w coraz bardziej wyrafinowany sposób. Lasery i komórki macierzyste sprawiają, że okulistyka jest w czołówce innowacyjnych dziedzin medycyny.
Okulistyka będzie się wkrótce opierała tylko na medycynie regeneracyjnej.AndreyPopov/PantherMedia Okulistyka będzie się wkrótce opierała tylko na medycynie regeneracyjnej.

W przeciwieństwie do okularów, które pewien zakonnik z Pizy wymyślił w 1299 r. i które od tamtych czasów przetrwały w niemal niezmienionej formie, okulistyka zmienia się bardzo szybko. – Przełom za przełomem – mówi prof. Edward Wylęgała, kierujący Katedrą i Oddziałem Klinicznym Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. – Potrafimy już z niezwykłą precyzją badać tkanki oka. Dzięki zaawansowanej elektronicznie aparaturze optycznej widać np. cały przekrój siatkówki, którą można nawet zmierzyć.

Polityka 9.2019 (3200) z dnia 26.02.2019; Nauka ; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Cuda widzialne"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014