Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Nauka

AutoAUTOR

Sztuczna inteligencja zastąpi pisarzy?

Model językowy sztucznej inteligencji GPT-2 potrafi kontynuować narrację w oparciu o dostarczony fragment tekstu, pisząc prozę, doniesienia prasowe, analizy i podsumowania. Model językowy sztucznej inteligencji GPT-2 potrafi kontynuować narrację w oparciu o dostarczony fragment tekstu, pisząc prozę, doniesienia prasowe, analizy i podsumowania. Mirosław Gryń / Polityka
Naukowcy stworzyli, ku swemu zaskoczeniu, model sztucznej inteligencji tak świetnie piszącej teksty, że w obawie przed konsekwencjami ukryli go w najgłębszej szufladzie.
Być może niektórych polityków czy biznesmenów, zachwyci możliwość skorzystania z usług cyfrowego ghost writera.Sompong Tom/PantherMedia Być może niektórych polityków czy biznesmenów, zachwyci możliwość skorzystania z usług cyfrowego ghost writera.

Był jasny, zimny dzień kwietniowy i zegary biły trzynastą. Siedziałem w samochodzie, w drodze do nowej pracy w Seattle. Po prostu zatankowałem, włożyłem kluczyk i pozwoliłem autu jechać. Wyobrażałem sobie, jak ten dzień mógłby wyglądać za sto lat. Jest rok 2045, pracuję jako nauczyciel w jakiejś szkole w ubogim, wiejskim rejonie Chin. Zaczynam od historii Chin i historii nauki”.

Tak jakby znajome, a jednak nie? Spróbujmy zatem tej wersji:

„Był jasny, zimny dzień kwietniowy i zegary biły trzynastą. Winston Smith, z głową wtuloną w ramiona dla osłony przed tnącym wiatrem, wślizgnął się przez szklane drzwi do Bloku Zwycięstwa, ale nie dość szybko, by powstrzymać tuman ziarnistego pyłu, który wtargnął za nim do środka”. Tak, ten drugi akapit to początek powieści George’a Orwella „Rok 1984”. Z pierwszym ma wspólne pierwsze zdanie. Na podstawie tego jednego zdania model językowy sztucznej inteligencji GPT-2 stworzony przez firmę OpenAI dopisał ciąg dalszy, według zamierzeń pasujący doń treścią i stylem. Czy byłby w stanie napisać w ten sposób całą książkę? Czy potrafilibyśmy się połapać, że pisał to nie człowiek, ale zaprogramowany, a jednak autonomiczny w swym akcie tworzenia konstrukt?

Ciąg dalszy podpowie

Naukowcy uważają, że możliwości GPT-2 – którymi wydają się zaskoczeni – są tak wielkie i wszechstronne, że dla dobra nas wszystkich postanowili program badawczy utajnić i nie upubliczniać szczegółowych danych, na podstawie których ktoś mógłby stworzyć duplikat tego nadzwyczaj sprawnego generatora tekstów. Chcą dać sobie – i kolegom naukowcom – czas na zbadanie granic kreacji stworzonej maszyny. I na wymyślenie, co zrobić, by zapobiec wykorzystywaniu generatora tekstów ze złą intencją.

Polityka 13.2019 (3204) z dnia 26.03.2019; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "AutoAUTOR"
Reklama