Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Sieć na ludzi

Czym są sieci pokarmowe

Aleuci z Alaski zdołali się wpasować w ekosystem. Aleuci z Alaski zdołali się wpasować w ekosystem. The Granger Collection / Forum
Dziewicza natura? Ekologia bez człowieka? To niepotrzebny mit – mówi biolożka Jennifer Dunne, światowa pionierka w dziedzinie badań sieci pokarmowych.
Ludzie są trudni do badania, bo wchodzą w interakcje z wieloma gatunkami.KUCO/Alamy Stock Vector/BEW Ludzie są trudni do badania, bo wchodzą w interakcje z wieloma gatunkami.

Jennifer Dunne idzie przez las pod górę. Ścieżka kręta, kamienista, początkowo wyraźna, staje się niepostrzeżenie węższa, kluczy, aż w końcu gubi między drzewami. – Ups, na rozwidleniu skręciłam w złą stronę… Myślałam, że jestem gdzie indziej. Jest zaskoczona. Ale nie za bardzo. Bo chociaż nie taki był plan na dziś, to taki właśnie jest na życie: iść przed siebie, zejść z utartej ścieżki i wydeptać własną.

Plan Jeniffer Dunne jeszcze niedawno wydawał się niedorzeczny.

Polityka 17/18.2019 (3208) z dnia 23.04.2019; Nauka ; s. 102
Oryginalny tytuł tekstu: "Sieć na ludzi"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rowling? Jaka Rowling? Harry Potter i autorka non grata

Huczne obchody 20. rocznicy premiery filmu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” były okazją do wspomnień i wzruszeń. Zabrakło tej, od której wszystko się zaczęło – J.K. Rowling. Zapomnieli o autorce?

Marcin Zwierzchowski
16.01.2022