Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Nauka

Węglowy ślad człowieka

Sprawdź, jaki ślad węglowy zostawiasz

Epoka niewinności skończyła się nieodwracalnie. Każde ludzkie działanie zostawia trwały ślad. To ślad węglowy. Jego wielkość coraz bardziej zagraża przyszłości.
Ślad węglowy jest proporcjonalny do zamożności, bo ta definiuje możliwości konsumpcyjne. Z tego właśnie względu 10 proc. najbogatszych ludzi na świecie emituje tyle gazów cieplarnianych, ile najbiedniejsze 3,5 mld.Igor Morski/Polityka Ślad węglowy jest proporcjonalny do zamożności, bo ta definiuje możliwości konsumpcyjne. Z tego właśnie względu 10 proc. najbogatszych ludzi na świecie emituje tyle gazów cieplarnianych, ile najbiedniejsze 3,5 mld.

Zmiany klimatyczne niepokoją coraz bardziej. Trudno się dziwić, skoro średnia temperatura atmosfery wzrosła „dopiero” o 1 st. C w stosunku do okresu przedprzemysłowego, a już mierzyć się musimy z konsekwencjami. Co roku ich podsumowania dokonuje Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). W najnowszym, 25. z kolei raporcie opublikowanym pod koniec marca WMO zwraca uwagę, że: rośnie intensywność gwałtownych zjawisk pogodowych. Tragiczny w skutkach cyklon Idai, który dotknął w marcu Mozambik, Zimbabwe i Malawi, zapisze się w historii jako jedna z najbardziej śmiercionośnych katastrof wywołanych czynnikami pogodowymi, jaka dotknęła półkulę południową. Na półkuli północnej huragany Florence i Michael przyczyniły się do śmierci ponad 100 osób w Stanach Zjednoczonych i wywołały straty w wysokości 49 mld.

Katastrofy takie to kulminacje zjawisk, do których zaczynamy się już przyzwyczajać – jak dłuższe okresy suszy w wielu miejscach świata i znacznie obfitsze oraz gwałtowne opady w innych, topnienie lodowców i kurczenie się pokrywy lodowej w Arktyce, podnoszenie poziomu mórz, rozmarzanie wiecznej zmarzliny, rekordowo upalne lata, co z kolei przekłada się na rekordowo wysokie średnie temperatury w ciągu roku. To właśnie falom upałów, jakie dotknęły Stany Zjednoczone, Europę i Japonię, przypisuje się odpowiedzialność za 1600 przedwczesnych śmierci w 2018 r. Związane z upałami i suszą pożary lasów tylko w Stanach Zjednoczonych przełożyły się na 24 mld dol. strat. To nie koniec ponurej wyliczanki. Spośród 17,7 mln osób zmuszonych w 2018 r. do migracji wewnątrz własnych krajów ponad 2 mln z nich uciekało przed konsekwencjami zjawisk pogodowych i klimatycznych. Rośnie zakwaszenie oceanów, maleje w nich zawartość tlenu, a poziom wody się podnosi – tylko w 2018 r.

Polityka 17/18.2019 (3208) z dnia 23.04.2019; Temat z okładki; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Węglowy ślad człowieka"
Reklama