Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

O sekretach ciał niebieskich

W poszukiwaniu dziewiątej planety

Sylwetka Planety Dziewięć na tle Drogi Mlecznej. Jasna gwiazda po prawej u góry to Słońce, elipsa oznacza orbitę Neptuna. Sylwetka Planety Dziewięć na tle Drogi Mlecznej. Jasna gwiazda po prawej u góry to Słońce, elipsa oznacza orbitę Neptuna. Tom Ruen/Nagual Design / ESO
Układ Słoneczny wciąż sprawia astronomom wiele niespodzianek. Jedną z nich jest Planeta Dziewięć ­ – prześladowana przez naukowców i przez nich uwielbiana.
Tropiciele Planety Dziewięć: Michael Brown (po lewej) i Konstantin Batygin.Lance Hayashida/Caltech Tropiciele Planety Dziewięć: Michael Brown (po lewej) i Konstantin Batygin.

Na początku XIX w. znano siedem planet. Licząc od Słońca, były to Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn i Uran. Ten ostatni wyznaczał ówczesną granicę Układu Słonecznego, krążąc po orbicie o promieniu 19 j.a. (j.a. to oznaczenie równej prawie 150 mln km jednostki astronomicznej zdefiniowanej jako promień orbity Ziemi). Przełom XVIII i XIX w. był czasem tryumfów fizyki newtonowskiej, której prawa znajdowały pełne potwierdzenie w obserwowanych ruchach ciał niebieskich. Krnąbrność wobec Newtona okazywał jedynie Uran, którego rzeczywiste ruchy z upływem czasu coraz bardziej różniły się od przewidywanych.

Polityka 27.2019 (3217) z dnia 02.07.2019; Nauka ; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "O sekretach ciał niebieskich"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022