Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Nauka

O sekretach ciał niebieskich

W poszukiwaniu dziewiątej planety

Sylwetka Planety Dziewięć na tle Drogi Mlecznej. Jasna gwiazda po prawej u góry to Słońce, elipsa oznacza orbitę Neptuna. Sylwetka Planety Dziewięć na tle Drogi Mlecznej. Jasna gwiazda po prawej u góry to Słońce, elipsa oznacza orbitę Neptuna. Tom Ruen/Nagual Design / ESO
Układ Słoneczny wciąż sprawia astronomom wiele niespodzianek. Jedną z nich jest Planeta Dziewięć ­ – prześladowana przez naukowców i przez nich uwielbiana.
Tropiciele Planety Dziewięć: Michael Brown (po lewej) i Konstantin Batygin.Lance Hayashida/Caltech Tropiciele Planety Dziewięć: Michael Brown (po lewej) i Konstantin Batygin.

Na początku XIX w. znano siedem planet. Licząc od Słońca, były to Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn i Uran. Ten ostatni wyznaczał ówczesną granicę Układu Słonecznego, krążąc po orbicie o promieniu 19 j.a. (j.a. to oznaczenie równej prawie 150 mln km jednostki astronomicznej zdefiniowanej jako promień orbity Ziemi). Przełom XVIII i XIX w. był czasem tryumfów fizyki newtonowskiej, której prawa znajdowały pełne potwierdzenie w obserwowanych ruchach ciał niebieskich. Krnąbrność wobec Newtona okazywał jedynie Uran, którego rzeczywiste ruchy z upływem czasu coraz bardziej różniły się od przewidywanych.

Polityka 27.2019 (3217) z dnia 02.07.2019; Nauka ; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "O sekretach ciał niebieskich"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >