Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Nauka

Głowa na elektrodach

Neuroprotezy mózgu

Sama plastyczność mózgu jest zjawiskiem, które neurobiologów fascynuje od dawna, gdyż pokazuje, że ten narząd jest zdolny do tworzenia nowych połączeń między miliardami komórek. Sama plastyczność mózgu jest zjawiskiem, które neurobiologów fascynuje od dawna, gdyż pokazuje, że ten narząd jest zdolny do tworzenia nowych połączeń między miliardami komórek. Tiko 0305 / PantherMedia
Odkąd istnieją komputery, człowiek chciał połączyć z nimi swój mózg. To się zaczyna udawać – i służy chorym z niedowładami.
Zespołowi prof. Changa udało się za pomocą elektrod przytwierdzonych do mózgu skorelować pracę ośrodków mowy z systemem artykulacji dźwięków.Alamy Stock Photo/BEW Zespołowi prof. Changa udało się za pomocą elektrod przytwierdzonych do mózgu skorelować pracę ośrodków mowy z systemem artykulacji dźwięków.

W 2010 r. Ian Bukhart, student pierwszego roku Ohio University, wybrał się ze znajomymi nad ocean w Karolinie Północnej. Po 9-godzinnej podróży pierwszy rzucił się w fale, jak robił to tysiące razy w swoim życiu. Ale na plaży Outer Banks był pierwszy raz i nie spodziewał się, że silne podwodne wiry tak szybko porwą go na płytkie dno. Kiedy mocno uderzył o nie głową, natychmiast poczuł, że coś jest nie tak – na brzeg musieli go wyciągnąć przyjaciele. Okazało się, że stracił czucie w rękach i nogach.

Polityka 27.2019 (3217) z dnia 02.07.2019; Nauka ; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Głowa na elektrodach"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >