„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

„Oko na eko” – nasz nowy dodatek

Ekologia nieuchronnie staje się głównym tematem krajowej i międzynarodowej polityki. Ekologia nieuchronnie staje się głównym tematem krajowej i międzynarodowej polityki. 123 RF
Ekstremalnie wysokie temperatury, susze, huragany, ulewne deszcze, pożary lasów, wyspy plastikowych śmieci w oceanach, wymieranie gatunków – to tylko niektóre z problemów, które coraz częściej trafiają na medialne czołówki i stają się tematami towarzyskich rozmów.

Odkrywamy, że środowisko naturalne nie jest obszarem rozciągającym się gdzieś daleko poza miastem, którym zajmują się na co dzień naukowcy i aktywiści. Globalne ocieplenie i kryzys klimatyczny, zanieczyszczenie powietrza, zanieczyszczenie żywności nie znają granic i nie zatrzymują się na rogatkach metropolii, tylko dotyczą wszystkich.

O problemach ekologicznych mówimy coraz częściej w alarmistycznym tonie. Naukowcy ostrzegają, że kończy się czas na podjęcie działań, które pozwoliłyby zatrzymać najgroźniejsze niekorzystne procesy, jak wzrost temperatury atmosfery oraz wymieranie gatunków roślin i zwierząt prowadzące do niebezpiecznej utraty bioróżnorodności. W debacie publicznej pojawiają się nowe pojęcia: wojny klimatyczne, ekobójstwo, antropocen, neutralność emisyjna, dekarbonizacja, postwzrost.

Uwagę mediów i opinii przykuwają nowe, proekologiczne inicjatywy społeczne i polityczne. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny zaskoczył swą energią i skalą wszystkich dorosłych, podobnie jak fenomen Grety Thunberg, szwedzkiej nastolatki, która swój marsz do globalnej sławy rozpoczęła samotnie przed rokiem strajkiem szkolnym dla klimatu. Aktywiści Extinction Rebellion coraz częściej blokują miasta Europy, by pokazać stawkę i pilność ekologicznych wyzwań. Nic więc też dziwnego, że wyzwania te podnoszone są przez najważniejsze gremia polityczne na forum Unii Europejskiej i ONZ.

Intensywność przekazów, towarzyszące im często dramatyczne obrazy pobudzają wyobraźnię, wywołując u jednych niepokój o przyszłość, u innych z kolei obojętność i cynizm. W natłoku informacji fakty dostarczane przez naukowców mieszają się z nadinterpretacjami co gorliwszych aktywistów i celową dezinformacją, za którą kryją się grupy lobbystyczne niechętne koniecznym zmianom.

Wspomniana Greta Thunberg i aktywiści Młodzieżowego Strajku Klimatycznego podpowiadają, by w takiej sytuacji zdać się na naukę i naukowców. Sięgajmy po dobrą, sprawdzoną wiedzę, której nie brakuje. Taki też cel przyświeca naszej inicjatywie publicystycznej „Oko na eko”. W kolejnych edycjach prezentować będziemy najważniejsze zagadnienia związane z ekologią i wyzwaniami jakości środowiska, odwołując się do wiedzy naukowej, po to, by pomóc naszym Czytelnikom wyrobić sobie własną opinię.

Ekologia nieuchronnie staje się głównym tematem krajowej i międzynarodowej polityki. Jakość podejmowanych decyzji zależeć będzie w dużej mierze od jakości debaty publicznej, od tego, czy zdominują ją fakty czy podsycane niewiedzą emocje. POLITYKA jest i będzie w tej debacie obecna, razem ze swoimi Czytelnikami. Zapraszamy do lektury pierwszej części „Oko na eko”, a w niej o zaskakującym stosunku Polaków do środowiska, jaki wyłania się z badań naukowych. A także o tym, że troska o środowisko wymaga precyzyjnego liczenia kosztów, i o tym, jak rozmawiać o energetyce i atomie, nie wpadając w panikę.

Polityka 38.2019 (3228) z dnia 17.09.2019; Oko na Eko; s. 61
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021
Reklama