Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Kto najbardziej truje Polaków?

Jakub Kriz / Unsplash
Polskie emisje CO₂ w latach 1960-2017, w mln ton rocznie.Lech Mazurczyk/Polityka Polskie emisje CO₂ w latach 1960-2017, w mln ton rocznie.

W czołówce największych emitentów dwutlenku węgla w Polsce nie ma niespodzianek. Należą do nich przede wszystkim elektrownie i elektrociepłownie, bo kluczowe znaczenie odgrywa w naszym miksie energetycznym węgiel. Warto zwrócić uwagę także na cementownie i huty. Wyjątkowa pozycja elektrowni w Bełchatowie została dostrzeżona także poza naszymi granicami. Ten zakład zajmuje niezagrożone pierwsze miejsce pod względem ilości wyrzucanego do atmosfery dwutlenku węgla nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej.

Polskie emisje w czasie

Emisja dwutlenku węgla w naszym kraju rosła nieprzerwanie w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Krótkie załamanie nastąpiło w 1981 r. za sprawą strajków, jednak potem powrócił trend wzrostowy, który trwał aż do 1987 r. Wówczas osiągnęliśmy rekordową wartość prawie 464 mln ton CO₂ rocznie. Gwałtowny spadek nastąpił w latach dziewięćdziesiątych, przede wszystkim za sprawą zamknięcia wielu trucicieli lub radykalnego ograniczenia przez nich działalności. Ostatnie lata to stabilizacja emisji, ale ostatnio znów widać trend wzrostowy. Potrzeby energetyczne rosną, a źródła odnawialne wciąż są w powijakach.

Polityka 43.2019 (3233) z dnia 22.10.2019; Oko na Eko; s. 54
Reklama